Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Sizin köpeğiniz hangisi? Can Paksoy anlatıyor

Sizin köpeğiniz hangisi? Can Paksoy anlatıyor

Köpek eğitimini 3 farklı eğitim aşaması olarak tanımlayabiliriz. Temel İtaat Eğitimi, İleri İtaat Eğitimi, Bodyguard ve Alan Koruma Eğitimi olmak üzere köpeklerde 3 farklı eğitim programı uyguluyoruz. Temel İtaat eğitimi Günlük hayatınız içerisinde en çok kullanacağınız temel komutları içerir. Köpeğin tam anlamıyla sahibinin otoritesi altına girmesini ve tasmalı olarak itaat etmesini sağlar. Burada en önemli nokta köpeğin sahibini sadece sakin ve sessiz ortamlardayken dinlemesi değil özellikle yanlarında yabancılar varken, sokakta ve başka köpeklerin yanındayken yani dikkat dağıtıcı ve onu kışkırtıcı ortamlarda dinlemesidir. İçerdiği komutlar takip, otur, yat, otur bekle, yat bekle ve hayırdır. Temel itaate ideal başlama yaşı 6-9 ay arasıdır. Temel İtaat eğitimi almayan köpekler diğer eğitimleri de alamazlar.

İleri itaat eğitimi hem günlük hayatta kullanacağınız hem de şova yönelik komutları içerir. Komutlar temel itaatinkilerle benzer olmakla birlikte en büyük fark köpeğin ileri itaatte tasmasız olmasıdır. Köpeğin üzerindeki tek yaptırım gücünüz otoritenizdir. Bu yüzden her ırk köpeğin alabileceği bir eğitim değildir. İleri itaat alacak köpeğin temel itaatinin mükemmel olması gerekir. Bu şartlar altında 5 hafta sürer. Bu eğitimde köpeğinizin öğrendiği komutlar takip komutuyla tasmasız yürümesi, otur ve yat komutlarını uzaktan hem sözle hem de işaretle yerine getirmesi, gel komutu ve bekle süresinin temel itaate göre daha uzun olmasıdır.

Koruma ve Bodyguard Eğitimi bekçilik özelliği olan köpeklere bir yaşından sonra verdiğimiz eğitim çeşididir. Alan koruma eğitimi alacak olan köpeğin mutlaka temel itaat eğitimini almış olması gerekir. Köpek koruyacağı kişinin komutuyla veya o kişiye yönelen tehlikeyi sezdiğinde tehlikenin kaynağını etkisiz hale getirir. Etkisiz hale getirilen kötü niyetli biri, yine köpek sahibinin komutuyla serbest bırakılır.

Bunlar haricinde olmazsa olmaz Tuvalet eğitimi genellikle evde beslenen hayvanlar için gerekli bir eğitim metodudur. Tuvalet eğitimi sizin belirlediğiniz ev içerisindeki bir bölge yada dış mekandaki bir alan olabilir. Eğer ev içerisinde yavrunun belirlediğiniz bölgeye tuvaletini yapmasını istiyorsanız iç mekan tuvalet eğitimi metodunu kullanmanız, eğer yavrunun tuvalet ihtiyacı duyduğu zamanlarda dışarı bir mekana tuvaletini yapmasını istiyorsanız dış mekan tuvalet eğitim metodunu kullanmanız gerekir. Yavru köpek eve geldiği andan itibaren tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Bu eğitim sizin düşündüğünüz gibi zor olan bir eğitim değildir. Sadece yapmanız gereken yavruyu eğitim süreci boyunca sürekli kontrolünüz altında tutmak ve biraz sabırlı olmaktır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al