Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Irish Setter Irkı

Irish Setter Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 66 - 72 cm Dişi 61 - 67 cm

Ağırlık : Erkek 29 – 34 Kg Dişi 24 – 30 Kg

Ortalama Yaşam : 10-12 y

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Sevecen ve enerjik bir ırktır. Yoğun günlük egzersiz yapıldığı takdirde ev ortamında bakılabilir. Eğitimine diğer ırklara göre daha erken başlamalı ve disiplinli davranılmalıdır.

Irish Setter Cinsi

Özgür ruhları eğitilme yönünden zor olduklarının kanıtıdır. Ancak yeterli miktarda egzersiz ve kibar bir tavıra kayıtsız kalamazlar. Düzenli zihinsel ve fiziksel egzersiz olmadığı sürece saldırgan olabilir. Dayanıklıdır ve her iklim şartıyla başa çıkabilir.

Irish Setter Eğitimi

Sabırlı bir yaklaşımla iyi bir eğitim verilebilir. Yavruyken eğitilmesi tavsiye edilen ırklardan biridir. Çağırdığınızda size bakması için özellikle bu gerekli olabilir.

Irish Setter Bakımı

Uzun olan tüylerin birbirine dolaşmaması için günlük fırçalanması gerekir. Patilerdeki ve kulak arkasındaki fazla tüyler kesilmelidir. Irish Setter ırkı gerektiğinde banyo yapmalıdır.

Irish Setter Karakter Yapısı

Bekçilik özelliği göstermeyen çok arkadaş canlısı bir köpek ırkıdır. Bütün ev hayvanlarından sokaktaki yabancıya kadar herkes ile iyi anlaşır. Sahibinin sesine hassas ve gayet akıllıdır. Pasif bir sahibi önemsemez. Eğer bu konuda kendinize güvenmiyorsanız başka yavru almanız daha faydalı olacaktır.

Irish Setter Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Yüksek
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Çok İyi
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Orta

Irish Setter Tüy Yapısı

Sırt ve baş kısmındaki tüyler daha az ve kısadır. Kuyruk, kulaklar, bacaklar, karın ve göğüs bölgesinde tüyleri daha uzundur. Kırmızının her tonu olabilir. Bu ırkta göğüs, başın üstünde, ayak parmaklarında ve boyunda küçük beyaz lekeler olabilir ancak siyah asla olmamalıdır. Yavrularda ise kulak arkasında küçük gümüş rengi olabilir. Ancak o da yavru büyüdükçe kaybolur.

Irish Setter Egzersiz İhtiyacı

Günlük egzersiz yapmaya ihtiyaç duyan enerjik bir ırktır. Tempolu koşular ve günlük yürüyüşler yapayarak saldırgan olmamasını sağlayabilirsiniz. Çit ile çevrilmiş bir bahçede düzenli egzersiz onu mutlu eder ve sağlıklı kalmasına katkıda bulunur.

Irish Setter Yaşam Ortamı

Yeterli egzersiz yaptırılırsa apartmanda yaşayabilir. Korumalı bahçesi olan bir evde daha mutlu olabilir.

Irish Setter Kökeni

Irish Red Setter ( İrlanda Kırmızı Setter) yada Red Setter (Kırmızı Setter) olarak da bilinen bı ırk İrlanda kökenlidir. Irish Terrier, Irish Water Spaniel, İngiliz Setter, Pointer ve Gordon Setter ırklarının melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Kökeninde kırmızı ve beyaz tüylü; kısa bacaklıdır ancak Irish Setter günümüze sadece kırmızı tüyleriyle ulaşabilmiştir. Avlanma için çok uygun bir ırktır. Avı yakalamanın yanında avın yerini belirlemede başarılıdır. Avcıya bu konuda çok büyük yardımcıdır ve avın üzerine abanarak avın yakalanmasını sağlar. Çevik bir köpek ırkıdır ve burnu iyi koku alır. Buna rağmen insanlar bu ırkı iyi görünümlü olması ve gösterilerde yer alması için beslemişlerdir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al