Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

American Staffordshire Irkı

American Staffordshire Irkı

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 48 – 56 cm Dişi 46 – 53 cm

Ağırlık : Erkek 25 – 30 Kg Dişi 24 – 29 Kg

Ortalama Yaşam : 10-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

American Staffordshire Terrier ırkı kesinlikle Pitbull ırkı ile karıştırılmamalıdır. Boyutlarına göre kaslı ve çevik bir fiziki yapısı vardır. İyi huylu, oyuncu ve sadık bir karakter yapısına sahiptir. İçgüdüsel olarak koruma ve sahiplenme özelliği bulunmaktadır.

Amerikan Staffordshire Terrier’i sadık, dayanıklı ve güçlü bir köpektir. Dayanıklılık gücü çok yüksektir ve iyi bir bekçilik görevi yapar. Amerikan Staffordshire Terrier’leri kuvvetli ve çevik köpeklerdir. İnatçı ve korkusuzdurlar, ancak ailesine karşı çok kibar ve uysal olurlar. Amerikan Staffordshire Teriyerleri kırpılabilen büyük ve noktalı kulaklara, geniş bir başa, geniş yanaklara, kısa sırt ve kuyruğa ve geniş, düz ön bacaklara sahiptir. Kısa ama oldukça sağlam yapılı, kaslı ve güçlü köpeklerdir. Amerikan Staffordshire Terrierleri yuvarlık gözlere ve makas gibi kesici özelliği bulunan dişlere sahiptir. Amerikan Pit Bull Terrier’lerinin aksine Amerikan Staffordshire Terrier’inin Dudley (kırmızı) burun derisi olmaz. Amerikan Staffordshire Terrierlerinin daha geniş kemik yapısı ve kafası bulunur ve genellikle daha kısadır.

American Staffordshire Terrier Eğitimi

Amerikan Staffordshire Terrier'i tam olarak büyüdüklerinde çok güçlü olduğu için tasmayı çekmemesi gerektiği öğretilmelidir. Uygun bir şekilde eğitim verilirse çok fazla şey öğretilebilir. Ergen yaşta çok fazla sosyalleştirilmesi önemlidir. Amerikan Staffordshire Teriyerleri itaatkardır ve sahiplerini memnun etmeyi çok isterler. Eğitim sürecinde sabırlı, saygılı ve kararlı olunmalıdır.

American Staffordshire Terrier Bakımı

Amerikan Staffordshire Terrier’inin kürkü için, kauçuk bir fırça ile periyodik olarak ölü ve kopan tüyleri kaldırarak bakım yapılmalıdır.

American Staffordshire Terrier Karakter Yapısı

Amerikan Staffordshire Terrier, sosyal uyumu uygun düzeyde olması durumunda çocuklarla, kedilerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Sosyalleşmesi için davranışsal eğitim ve diğer evcil hayvanlarla birlikte büyümek önemlidir, aksi takdirde özellikle kendisine sert tepki veren köpekler başta olmak üzere diğer köpeklerle kavga etmeye eğilimli olurlar. Evlerini gayet iyi korurlar. Amerikan Staffordshire Terrier’i genellikle sahiplerinin yanında olduklarında yabancılara arkadaşça yaklaşır. Ailesi bu köpeklerin taşkınlığını kontrol altında tutabilirlerse çok iyi bir aile köpeği olabilirler. Sahibinin dikkatini çekmek ve onayını almak çok ister.

American Staffordshire Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

American Staffordshire Terrier Tüy Yapısı

Amerikan Staffordshire Terrierlerinin kısa, parlak ve sert tüyleri vardır. Herhangi bir renkte olabilirler ancak genelde beyaz işaretler (çizgiler) olsa da olmasa da kırmızı ve bej renkli işaretler (çizgiler) tercih edilmiştir. Daha az kullanılan renkler ise siyah ve bronz ya da yüzde 80’inden fazlası beyaz olan tüm renk kombinasyonlarıdır. Amerikan Staffordshire Terrier’i ortalama bir düzeyde tercih edilir.

American Staffordshire Terrier Egzersiz İhtiyacı

Amerikan Staffordshire Terrier'inin birkaç egzersiz faaliyeti yapması gerekir. Bir bisikletin arkasından koşmaktan ya da topu, frizbiyi yakalamaktan keyif alır. Atılan nesneleri geri getirmekten de keyif alır. Amerikan Staffordshire Terrierleri yeterli ölçüde bakım ve egzersizleri yapıldığı takdirde apartmanda yaşayabilir.

American Staffordshire Terrier Yaşam Ortamı

Amerikan Staffordshire Terrierleri dış mekanda yaşayabilse de bir aile ile ev içinde yaşamayı tercih ederler. Genel algılardan dolayı köpeğin dış ortama çıkarılmasından önce hazır olduğundan emin olun.

American Staffordshire Terrier Kökeni

Amerikan Staffordshire Terrier, daha eski bir Terrier soyu ile Bulldog cinsi köpeklerin birleşmesi sonucu doğar. Amerikan Pit Bull Terrier cinsi ile yakından ilişkilidir ve 1960’larda bu cinsten ayrı beslenmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu cins çoğunlukla yasa dışı köpek kavgaları için yetiştirilmiştir (Pit Bull kelimesindeki ‘Pit’, büyük olasılıkla ‘Fighting pits’ (kavgacı cinsler) kavramından almaktadır ve 1936 yılında farklı bir soy olarak tanınmıştır. Amerikan Stafffordshire Terrierler koruma, arkadaşlık kurma ve domuz ile sığırları yakalama özellikleri ile ün salmıştır. Amerikan Staffordshire Terrier’i vahşiliği sayesinde medyada saldığı üne rağmen, evcil bir hayvan olarak popülerliğini devam ettiren sevgi dolu bir köpektir. Amerikan Staffordshire Terrier’inin doğal saldırganlığı insanlara değil, diğer köpeklere yöneliktir ve bu huyu da eğitimler sonucu ortadan kaldırılabilir. Çoğunlukla araştırma ya da polis köpeği olarak hizmet verirler. Hassas ve ilaç kokularına duyarlı duyu organları sayesinde Amerikan Staffordshire Terrierleri, FDA tarihindeki en büyük kokain baskınını yer belirlemesi yaparak sağladığı için ün salmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al