Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Beagle Irkı

Beagle Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 36 - 43 cm Dişi 33 - 40 cm

Ağırlık : Erkek 9 - 11 Kg Dişi 9 - 11 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Beagle iyi bir ev arkadaşıdır. Hayat dolu, enerjik ve hiperaktif olduğundan,  yaşlı ve tembellerin tercih etmemesi gereken bir ırktır. Soğukla arası çok hoş olmayan Beagle iz sürme konusunda çok iyidir.

Beagle Cinsi

Eğer başka pet ya da köpekle yaşayacaksa genç yaşta sosyalleştirilmeliler. Yabancılara olduğu gibi köpeklere ve çocuklara arkadaş canlısı olurlar. İnsanlarla ve hayvanlarla iyi arkadaşlık kurar; özellikle diğer av köpekleriyle. Genelde mutlu bir halleri vardır ve kuyrukları neşe ile sallanır. Av köpeklerinin omuzları 33-41 cm civarındadır ve 9-11 kg arası ağırlıkları vardır. Kare ağızları, yuvarlak kulakları, hafif kıvrımlı tatlı kuyrukları ve yuvarlak ayakları vardır.

Beagle Eğitimi

Bağımsız bir yapıları olmalarına rağmen ev hayatına uygun hayvanlardır. Doğaları gereği inatçılardır ve itaat derslerinde daha iyi öğrenirler. Eğitildiklerinde uygun davranmaya hevesli olurlar ve mutlu etmek isterler. Ancak bazı muziplikleri olabilir.

Beagle Bakımı

Her hafta fırçalanmalı ve kulakları düzenli temizlenmelidir. Islak bir bez parçası ile silinmelidir. Genelde çok sağlıklı olmakla birlikte kalça displezyası yada omurlar ile ilgili sorunları olabilir. 12-15 yıl arasında ömürleri olur ve 3-14 yavru bir seferde doğar.

Beagle Karakter Yapısı

Bu cins köpekler sosyal, neşeli ve bağımsızdır. Çok aktiflerdir ve her zaman yürüyüş ya da oyuna hazırdırlar. Dikkatlidirler ancak saldırgan değillerdir. Kavga anında kesik kesik havlarlar. Tamamen şirin köpeklerdir.

Beagle Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Çok iyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Beagle Tüy Yapısı

Beagle cinsinin kısa, sert, düzgün, rüzgar ve yağmur geçirmez tüyleri vardır. Bu tüyler her renk olabilir. Beyaz, Siyah ve kahverengi yaygındır yada beyaz-sarı,turuncu ve kırmızı karışımı olabilirler. Koyu kahverengi (Karaciğer gibi) olanlar kabul edilemez renklerdir.

Beagle Egzersiz İhtiyacı

Çok egzersize ihtiyaç duyar; hızlı yürüyüşlere çıkmayı sever. Yoğun av içgüdüleri vardır ve kesinlikle tasma ve ipiyle gezdirilmelirler. Yada kapalı bir alanda olmalılar. Dışarıya olan bağımlılığı onun için apartman hayatını zorlaştırır ama yine de seçime tabiidir.

Beagle Yaşam Ortamı

Ilık çevrede dışarıda yaşayabilirler ancak gerekli barınak ve arkadaşlık sağlanmalıdır.

Beagle Kökeni

Beagle ( İngiliz av köpeği olarak da bilinir) 1300'lerden bu yana populer bir tavşan avcısı olmuştur. (Ona benzer türlerin M.Ö 500lerden bu yana vardır). Av Köpeğinin İngilizce ismi olan 'Beagle' İrlandaca dilinde küçük anlamına gelen 'beag' kelimesinden, Fransızca açık boğaz anlamına gelen 'begueule' kelimesinden müzikal havlamasına binaen türetilmiştir. 23 cm (9 inch) boyunda olan küçük av köpekleri avcıların ceplerinde taşımaları, küçük yada büyük çocukların takibini sağlamak amaçlı yetiştirilmişlerdir. Av Köpekleri Amerikada ilk kolonilerin ortaya çıkışından bu yana vardır ve en populer hayvanlardan biri olmuşlardır. Bugün bu cins köpekler kırmızı geyik. tilki gibi hayvanların avlanmasında kullanılır. Koku alma yetenekleri ve uygun doğaları sayesinde populer uyuşturucuyu koklayıp bulan populer köpekler halini almışlardır.Meşhur av köpeklerine Snoopy, Disney'in Beagle Boys, Başkan Lyndon Jhonson'un Av Köpekleri örnek olarak gösterilebilir.Hatta Başkan köpeklerinden birini Beyaz Saray'ın çimlerinde kulaklarından havaya kaldırdığında büyük olay olmuştu.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al