Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Amerikan Cocker Spaniel Irkı

Amerikan Cocker Spaniel Irkı

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 36 – 38 cm Dişi 35 – 37 cm

Ağırlık : Erkek 10 – 14 Kg Dişi 10 – 14 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

İyi bir ev arkadaşı ve iyi bir av köpeğidir.  Kafası çabuk karışan American Cocker Spaniel'e  eğitim ve birlikte yaşamda tutarlı davranılmalıdır.

Amerikan Cocker Spaniel Cinsi

Çocuklarla, ev hayvanlarıyla ve köpeklerle iyi geçinirler. Maksimum potansiyel için genç yaşlarda çocuklarla ve diğer hayvanlarla sosyalleştirilmeliler. Bazen havlama davranışı gösterirler. İyi derece ilgi, sevgi gerektirirler.Uzun, sarkık kulakları vardır.Köşeli çenesi ve yuvarlak kafası vardır. Sırtı kısa ve vücudu kemiklidir.Cockerlerin düz ön bacakları vardır ve kuyrukları asılı gibi durur.

Amerikan Cocker Spaniel Eğitimi

American Cocker Spaniel cinsi köpekler öğrenmeye çok hevesli olurlar. Devamlı bir eğitim olmalı ancak aşırı sıkı olmamalıdır. Evcilleştirmek bu köpeklerde biraz zor olabilir.

Amerikan Cocker Spaniel Bakımı

Düzenli bir şekilde fırçalanmalı ve taranmalıdır; günlük yapılırsa uygun olur. Senede iki yada dört kere profesyonel kişiler tarafından el ile tüyleri alınarak taranmalıdır. Kulak enfeksiyonlarına ve bazen göz enfeksiyonlarına yakalanma riski vardır. Kulaklar sık sık silinmeli ve gözler düzenli olarak muayene edilmelidir.

Amerikan Cocker Spaniel Karakter Yapısı

Akıllı, neşeli, canlı köpeklerdir. Ailelerine çok bağlıdır ve oyunu severler. Genelde neşeli olurlar.

Amerikan Cocker Spaniel Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Amerikan Cocker Spaniel Tüy Yapısı

Orta uzunlukta, düz tüyleri vardır. Asla kıvırcık olmamalılar. Siyah, gümüş,krem, kırmızı, yada kahverengi; beyaz ile karışık diğer renkler olabilir. Beyaz, siyah ve krem renkleri en yaygın olanlarıdır.

Amerikan Cocker Spaniel Egzersiz İhtiyacı

Günde üç kere yürüyüşe çıkarılmaları yada yeterli büyüklükte bir alanda oynamalarına izin verilmelidir. Hareket halindeyken fırçalanmamalılar çünkü bu tüylerin düğümlenmesine yol açabilir. Bazen kırsal alanlarda özgür bir şekilde koşmaya ihtiyaç duyarlar ve çoğu Spaniel yüzmeyi sever.

Amerikan Cocker Spaniel Yaşam Ortamı

Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Bahçeli bir evde tercih sebebidir.

Amerikan Cocker Spaniel Kökeni

İngiltere kökenlidir ve Kuzey Amerika'ya 1800'lerde getirilmiştir. Amerikan ve İngilizce Spanieller ayrı tür olarak bilinirler. ( Amerikan olan daha küçüktür). Eskiden avcıların küçük hayvanları yakalayıp getirmek için kullandıkları köpek türüdür. Zaten 'Cocker' kelimesi İngilizce woodcock(çulluk) kelimesinden türemiştir.Bulmada yetenekli ırklardır. Bu günlerde ise kuş ve tavuk yakalamakta kullanılır. Ünlü Cocker Spaniellere ise Richard Nixon'nun köpeği Checkers and Disney'in 'Lady And Tramp'ından Lady gösterilebilir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al