Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Amerikan Bulldog Irkı

Amerikan Bulldog Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 50 - 71 cm Dişi 50 - 65 cm

Ağırlık : Erkek 32 – 54 Kg Dişi 27 – 41 Kg

Ortalama Yaşam : 10-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Mahçup ve sıkılgan mizaçlı Amerikan Bulldoglar; güçlü çene ve kasyapısına sahip, iri başlı bir ırktır. Yoğun ve düzenli egzersiz yaptırılırsa apartman yaşamına uyum sağlarlar. Çevik ve hareketli Amerikan Bulldoglar gerktiğinde en vahşi hayvanlarla bile dövüşecek güce sahiptir.

Amerikan Bulldog Cinsi

Amerikan Buldogları sosyalleştirildiklerinde ve düzenli eğitildiklerinde çocuklara karşı sevgi dolu olurlar. Bir diğer yandan yabancılara karşı agresif olurlar. Çünkü boğaları ve diğer çiftlik hayvanlarını devirmek için üretilmişlerdir. Diğer hayvanlara karşı saldırgan bir içgüdüleri vardır. Amerikan Bulldog Fransız ya da İngiliz Bulldoglarından biraz daha büyük ve hızlıdır. Johnson Amerikan Bulldogları diğer iki türden daha büyüktür. Amerikan Bulldoglarının yüzü Pit Bull yüzüne benzer ancak ağızları daha derli topludur, kafaları daha hantaldır. Çevik güçlü bir yapıları vardır. Tıknaz görüntülü, kocaman bacakları ve göğüsleri, düşük kuyrukları vardır.

Amerikan Bulldog Eğitimi

Bağlılık önemlidir ancak eğiticinin sesinin tonu da çok önemlidir. Eğer ses uygunsa eğitim çok kolay ilerler. Basit görevleri öğretmek bu cins köpekler için çok kolaydır. Ancak bazı durumlarda inatçılıkğı yüzünden kesin bir şey söylemek mümkün olmayabilir. Amerikan Buldoglarının eğitimi oldukça erken başlamalıdır. Öğrendiğini uzun süre unutmayan köpeklerdir.

Amerikan Bulldog Bakımı

Amerikan Bulldogları tüy dökerken kalın tarakla ölü tüyleri gidermek için taranmalıdır. Kalça diplezyasına yakalanma eğilimi gösterirler. 8-12 yıllar arasında yaşam süreleri vardır. Yüzemezler ve sıcak suya dayanamazlar.

Amerikan Bulldog Karakter Yapısı

Amerikan Bulldog güçlü, emin ve atiktir. Doğası gereği meraklı, uyanık ve korkusuzdur. Kahramanca olarak adlandırılabilir ve davetsiz bir misafire karşı yönlendirildiğinde durdurmanız neredeyse imkansızdır. Amerikan Bulldoglar çok itaatkardır.

Amerikan Bulldog Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

Amerikan Bulldog Tüy Yapısı

Amerikan Buldoglarının kısa sert tüyleri vardır. Bir çok Amerikan Buldogları beyaz üzerinde lekeleri olan köpeklerdir. Ancak koyu siyah yada mavi, ten rengi, siyah ve beyaz karışımları haricinde diğer her renk uygundur.

Amerikan Bulldog Egzersiz İhtiyacı

Çok enerjiktir ve çok egzersize ihtiyaç duyar. Koşmayı, kovalamayı, yakalamayı, atiklik ve yetenek sınavlarından hoşlanırlar.

Amerikan Bulldog Yaşam Ortamı

American Bulldog köpekleri yeterince gezdirilip antrenman yapabiliyorsa apartmanda yaşayabilir. Ama bahçeli bir ev daha çok tercih sebebidir.

Amerikan Bulldog Kökeni

Amerikan Bulldog, İngiliz Bulldog türünün başka bir çeşididir. Çiftlik havyanlarını yakalamak, bitkileri korumak amacıyla Güney Amerika'ya ithal edilmiştir. Kuzey'de ise yabani domuzlara karşı kullanılmıştır. İngiliz Bulldogları (yada kısaca Bulldog) 1500'lerde o zamanın kumar oyunu için yetiştirilirlerdi. Bu oyunda zincirlenmiş bir ayı yada boğaya karşı bir ya da birden fazla Bulldoglar yer alırdı. Bu köpekler sadece dövüş yetenekleri yüzünden yetiştirilirdi ve avlarının üzerine gevşetmekten çekindikleri demir çeneleriyle saldırmalarıyla ünlülerdi; bu şekilde düşmanlarını boğabilirlerdi. Amerikan Bulldogları İngiliz Bulldoglarına bağlı bir cinstir çünkü İngiliz Buldoglarından önce Amerika'ya Puglar (bir cins Çin köpeği) ile Amerikan Bulldogları sanayi devrimi sırasında getirilmiştir. Bu cins köpekler genelde iki türdür: Klasik Amerikan Bulldog yada Johnson (ilk üreticisi) ya da Bulli(Bully) ve Standart Amerikan Bulldogları Scott (ilk üreticisi) yada 'Performans' da denilebilir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al