Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Airedale Terrier Irkı

Airedale Terrier Irkı

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 58 - 61 cm Dişi 56 - 58 cm

Ağırlık : Erkek 18 - 23 Kg Dişi 18 - 20 Kg

Ortalama Yaşam : 10 - 13 Yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Airedale Terrier, genel olarak sabırlı, nazik ve eğitime yatkın bir karakteri vardır. Egzersizi seven çocuklarla iyi iletişime geçen bir özelliğe sahiptir.

Airedale Terrier Cinsi

Airedale Terrier sadıktır ancak inatçı da olabilir. Airedale Terrier aktif, zeki ve oyunseverdir. Nadir de olsa havlar. Airedale Terrier cesurdur, ancak haylazca da davranabilir. Teriyerler arasında en geniş olan Airedale’nin uzun başı, derin göğsü, düz sırtı, düz bacakları ve küçük, yuvarlak ayakları vardır. Airedale Teriyer’in sarkık ‘V’ şeklinde kulakları, küçük ve koyu renkli gözleri, siyah bir burnu ve makas gibi keskin dişleri vardır. Ağır duruşlu, dik bir kuyruğu vardır. Airedale Teriyer’in dişleri Teriyerler arasında en geniş olanlarıdır ve ısırdıklarında çok can yakabilirler.

Airedale Terrier Eğitimi

Airedale Terrier kendisinden isteneni hızlı bir şekilde anlar. Eğitim sürecinde çeşitlilik sunulmazsa Airedale Teriyer sıkılabilir ve aktiviteleri reddedebilir.

Airedale Terrier Bakımı

Evcil Airedale Terrier az da olsa taranmalıdır, ancak gösteri köpekleri ciddi boyutta daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Evcil olanlar haftada iki defa taranmalı ve yılda iki defa tüyleri temizlenmelidir. Gösteri köpekleri için genel olarak dişli bir bıçak kenarı ile ölü tüyler çekilmeli ve kürkü sadeleştirilmelidir. Airedale Teriyer’in sağlığı genel olarak mükemmeldir, ancak diğer pek çok cinsler gibi göz hastalıkları ile kalça displazisine karşı hassas olur. Airedale Terrier ortalama 10-13 yıl yaşar ve 5-12 yavru dünyaya getirir.

Airedale Terrier Karakter Yapısı

Airedale Terrier çocuklara karşı sabırlı davranır ve diğer ev içi hayvanlara karşı toleranslıdır. Eğer düzgün şekilde eğitilmezlerde diğer köpeklere karşı baskınlık kurmaya çalışabilirler. Airedale Terrier korkusuzdur ve her zaman tetiktedir, ancak agresif değildir. Hevesli, dışa dönük ve kendinden emindir.

Airedale Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Çok İyi

Airedale Terrier Tüy Yapısı

Airedale Terrier’in düz, set ve tel tel tüyleri olan dış kürkü ve kısa, yumuşak astar kürkü vardır. Kürkünün sırtında ve yanlarında siyah lekeler vardır ve genel olarak rengi bronzdur. Siyah lekelerin arasında gri ve beyaz renkler de görülebilir (’boz rengi’ olarak adlandırılır). Airedale Teriyer çok fazla tüy dökmez. Dağınık çene tüylerinin top sakala benzer bir görüntüsü vardır.

Airedale Terrier Egzersiz İhtiyacı

Doğasında avlanma olan Airedale Terrier, günde birkaç kez yürüyüşe çıkarılmalı ve bahçede oyun oynamasına izin verilmelidir. Yavrular daha sık egzersize ihtiyaç duyar. Yüzme ve yakalama oyunları, Airedale Terrier’in favori aktivitelerindendir, ancak kapalı kapılar ardında çok gürültülü olabilirler.

Airedale Terrier Yaşam Ortamı

Airedale Terrier apartman hayatı için uygun değildir.

Airedale Terrier Kökeni

Airedale Terrier (aynı zamanda ‘Deniz Teriyeri, ‘Bingley Teriyeri’ ya da diğerlerine göre daha az kullanılsa da boyundan dolayı ‘Teriyerler Kralı’ olarak bilinmektedir), İngiltere, Batı Yorkshire’deki Airedale vadisinden gelmektedir. Aire Nehri’ndeki su faresi avlama yarışmasındaki artan yeteneğinden dolayı Otterhound ile Siyah ve Bronz teriyerin çiftleşmesi sonucu dünyaya gelmiştir. Bunun sonucunda ise oyununu yuvasına kadar takip edip ele geçiren Otter avlama ve iz sürme becerilerine sahip bir cins ortaya çıkmıştır. Sonrasında İrlanda Teriyeri ve Bull Teriyer çiftleşmiştir. Airedale Terrier ilk olarak 1880 yıllarında Kuzey Amerika’ya getirilmiştir. 1897 yılında doğan şampiyon usta Briar, bu cinsin oluşmasındaki lider olarak bilinmektedir. Airedale Teriyer, Birinci Dünya Savaşı’ında haberci ve araştırma hayvanı olarak görev yapmıştır. Başkan Roosevelt şöyle diyerek övgülerini belirtmiştir ‘Bir Airedale diğer köpeklerin yaptığı her şeyi yapabilir ve sonrasında eğer yapması gerekiyorsa o diğer köpekleri de yalamaktan çekinmez.’ John Wayne’nin lakabı ‘The Duke’, kendisine heryerde eşlik eden ve gittiği heryere gelen Airedale Terrier’in ilk dönemde aldığı isimdi.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al