Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Bearded Collie Irkı

Bearded Collie Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 51 - 56 cm Dişi 50 - 55 cm

Ağırlık : Erkek 18 - 27 Kg Dişi 17 - 25 Kg

Ortalama Yaşam : 14-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Zıplamayı seven, heyecanlı ve heyecanını kuyruğunu neşe içerisinde sallayarak gösteren bir yapısı vardır. Hareketli bir yapısı bulunduğu için dış mekanda bakıma daha uygundur.

Bearded Collie Cinsi

Bearded Collie enerjik, neşeli ve zekidir. Kendi soyu içerisinde bağımsız, sosyal ve aktif olarak değerlendirildiğinden ‘Class Clown’ ünvanını almıştır. Beardieler canlı, komik ve sevecendir. Büyük kafası, geniş dişleri ve uzun kaşlar altında büyük, hassas gözlere sahip büyük bir köpektir. Bearded Collie düz bir sırta ve genelde sallanan alçak, hafif eğimli kuyruğa sahiptir.

Bearded Collie Eğitimi

Bearded Collieler çok hızlı öğrendikleri için kolay eğitilir ancak inatçı damarları da vardır. Kibar ve nazik bir tavır ile karşılaşması durumunda Bearded Collie cinsinden en olumlu tepki alınır. Sürüyü gütme, köpek atikliği ve rekabetçi sadakat görevleri gibi pek çok görevleri öğrenebilir. Sadakat eğitimi şiddetle tavsiye edilmektedir. Beardieler’e ev eğitimi vermek biraz zor olabilir.

Bearded Collie Bakımı

Bearded Collie iyi derecede bakıma ihtiyaç duyar. Tüyleri haftada en az iki defa fırça ile geriye doğru yatırarak taranmalıdır. Bearded Collieler ortalama 14-15 yıl yaşar ve 5-9 arası yavru dünyaya getirir. Eklem iltihabı ve cilt hastalıklarına karşı hassas köpeklerdir.

Bearded Collie Karakter Yapısı

Bearded Collie çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve yabancılarla iyi ilişkiler kurabilir. Yüksek enerji düzeyinden ve büyük boyutundan dolayı küçük çocukların yanında dikkat edilmelidir.

Bearded Collie Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Çok iyi
Egzersiz ihtiyacı Çok iyi
Oyunculuk Çok iyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Bearded Collie Tüy Yapısı

Bearded Collie’nin büyük ve sık tüyleri bu köpeğin özelliğini açıklamaktadır. Düz, uzun ve sert tüylerden oluşan olumsuz hava koşullarına dayanıklı dış kürkü ve yoğun, yünlü astar kürkü vardır. Çenesinin altındaki kaba tüyleri kalındır (bu yüzden ‘Bearded’(’Sakallı’) adını almıştır).  Bearded Collie göğsünde, ağzında, kurtuğunda ya da ayaklarında ve bazı esmer noktalarındaki beyaz renklerle kahverengi gölgelere de rastlanabilir. Bearded Collieler genellikle gri ya da krem rengine yakın renkli renk bir kürk ile doğar ve zamanla bu kürk yetişkin halinde alacağı koyu renge döner.

Bearded Collie Egzersiz İhtiyacı

Bearded Collie iyi derecede egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Yaşadığı bölgede uzun yürüyüşlere çıkarılmasından keyif alır. En olumlu ruh haline hergün yürüyüşe çıkarıldığında girmektedir. Bearded Collie’ler kapalı kapılar ardından kalmaktan hoşlanmazlar, bu nedenle apartmanda ya da küçük evlerde yaşamaya uygun değillerdir.

Bearded Collie Yaşam Ortamı

Bearded Collie apartman hayatı için tavsiye edilmez. İç mekanlarda oldukça hareketlidirler ve orta büyüklükte bir bahçe onlar için yeterlidir. Bearded Collie dışarda uyuyabilir ve harika bir çiftlik köpeği olur. Fırtınalı ve yağmurlu ortamlara da uyumludurlar, çünkü bu köpekler her hava koşulunda dışarıda olabilirler. Bu köpekler her zaman dışarda olmayı tercih ederler.

Bearded Collie Kökeni

Bearded Collie (Sakallı İskoç köpeği) (çenesinin altındaki tüyler kalınlaştıktan sonra ‘Beardie’ (’Sakallı’) olarak da anılmakta) köpeklerinin soyu, büyük olasılıkla 1514 yılında yerel İskoç köpekleri ile soyunun karıştığı İskoçya’ya getirilen altı tane Polonyalı Çoban köpekleri grubundan gelmektedir. Bu birleşmelerin sonucunda çok fazla yavrular dünyaya gelmiş, bu soy koyunların çobanlığını yapmış ve İskoç ovalarında sığırlara eşlik etmiştir. Bu köpeklere sahiplik ödülü verilmiş ancak sahipleri bu ödülleri verme konusunda isteksiz davranmıştır, ancak en sonunda 20. yüzyılda İngiltere ve Amerika’ya gönderilmişlerdir. Bayan G. Olive Willison adında bir kadın, bir Shetland çoban köpeği siparişi vermiş, ancak kendisine yanlışlıkla Keannie adında bir Bearded Collie verilmiştir. Bayan Willison bu köpeğin sakallarına hayran kalmış ve Jeannie’yi başka bir Beardie ile beslemeye başlamış. Bu iki köpek ise bu bahsi geçen cinsin soyunu başlatmıştır. Bearded Collieler, 1989 yılında dünyanın en büyük köpek gösterisi olan Crufts’taki gösteride en üst derecede yer alan ‘Potterdale Classic at Moonhill’ adındaki bir Beardie sayesinde ününü arttırmıştır. Ünlü Bearded Collieler arasında Cole, Disney yıldızı ‘Shaggy Dog’ ve Brady Bunch köpeği olan ‘Tiger’ vardır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al