Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Belgian Shepherd Irkı

Belgian Shepherd Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 58 - 66 cm Dişi 56 - 62 cm

Ağırlık : Erkek 28 – 35 Kg Dişi 26 – 32 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Kaslı bir vücut yapısına sahip Belgian Shephert Groenendael, zeki ve koruyucu bir ırktır. Eğitimleri konusunda çok disiplinli ve kararlı davranılmalıdır. Narkotikte oldukça yararlı bir köpektir.

Belgian Shepherd Groenendael Cinsi

Köpekler yada ev hayvanlarıyla yaşamayacaksa, yavruyken sosyalleştirilmesi gereken ırklardan biridir. Yabancılara karşı çekingen davranır ancak çocuklarla iyi geçinir. Yeterli zaman ayıramayacak insanlar için çok ideal bir köpek ırkı değildir çünkü aktivite ve çok fazla sosyalleşme ihtiyaçları vardır. Düz kafatasına, badem şeklinde gözlere, uygun bir stopa ve üçgen, dik kulaklara sahip oldukları bilinir. Düz sırta, kavisli kuyruğa ve küçük, yuvarlak, kedi ayaklara sahiptir.Vucütları kaslı ve kıvraktır.

Belgian Shepherd Groenendael Eğitimi

Sabır ve kararlılıkla aynı zamanda kibarca eğitilmesi gerekir. Kesinlikle sert davranılmamalı yada dövülmemelidir. En verimli eğitim yöntemi ödül yöntemidir. Daha çok zihinsel uyarılara ihtiyaç vardır bu yüzden onu eğitirken çok fazla tekrarcı olmanın anlamı yoktur. İtaat ve spor üzerine eğitimler çok daha verimli olacak ve köpeğin kendi potansiyelinin farkına varmasını sağlayacaktır.

Belgian Shepherd Groenendael Bakımı

Tüy dökerken daha sık olmak üzere haftada iki kere fırça yada tarakla taramak gerekir. Çok fazla tarama ise alt tüy katmanına zarar verebilir.

Belgian Shepherd Groenendael Karakter Yapısı

Çalışmaya hevesli, enerjik ve hayat doludur. Etrafının tam anlamıyla takipçisidir. Sık sık sahibiyle oynamak ve birlikte olmak gibi ihtiyaçları vardır. Bir kişi ile çok yakın bağ kurdukları bilinir. Yavruyken bazı fobileri olabilir ancak büyüdüklerinde bu fobiler ortadan kalkar.

Belgian Shepherd Groenendael Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

Belgian Shepherd Groenendael Tüy Yapısı

Siyah, çift katlı tüy katmanı vardır. Dış katman tüyleri uzun, yoğun, düz ve serttir; iç tüy katmanı ise gürdür. Özellikle dişilerde olmak üzere, boyun etrafında tüylerin daha fazla olduğu görülür. Yılda bir yada iki kere çok miktarda tüy döker.

Belgian Shepherd Groenendael Egzersiz İhtiyacı

Önemli miktarda ve dışarıda egzersiz tercih eden cins köpeklerdir. Bahçede aktif oyunlar, uzun yürüyüşler bu egzersizlere örnek olarak gösterilebilir. Basit yakala oyunlarından çok spor üzerine olan seansları ve karışık oyunları daha çok tercih etmelerinin sebebi ise zihinsel aktiviteye olan ilgileridir.

Belgian Shepherd Groenendael Yaşam Ortamı

Yeterli egzersiz yaptırılırsa apartmanda yaşayabilir. Ev içerisinde aktif bir ırk, korumalı bahçesi olan bir evde daha mutlu olabilir.

Belgian Shepherd Groenendael Kökeni

Belçika Çoban Köpeği'nin 1891 yılında bir birine benzer dört farklı çeşiti vardı. Hepsi de çoban ve bekçi köpekleriydi; dış görünüşlerinden ayırt edilirlerdi. Mallinois adlı çeşitin kısa tüyleri vardır, Laekenois (Hala Amerikan Kennel Kulübü tarafından resmiyette tanınmamıştır) fırça gibi, Groenendael (Kısaca Belgian Shepherd- Belçika Çoban Köpeği olarak da bilinir) uzun ve siyah; Tervuren ise her renkte tüye sahip olabilir ve tüyleri uzundur. En bilinen cins Groenendael'dir. Bu ismi 1910 yılında almıştır.1. Dünya Savaşı esnasında ulak ve nöbetçi gibi görevleri olmuştur. Günümüzde ise tüyleriyle dikkat çekerek populer olmuş bir ırktır..

Hemen Ara
Yol Tarifi Al