Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Bernese Mountain Dog Irkı

Bernese Mountain Dog Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 61 - 71 cm Dişi 58 - 69 cm

Ağırlık : Erkek 38 - 50 Kg Dişi 37 - 48 Kg

Ortalama Yaşam : 10-12 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Sıcağı sevmeyen, soğuk ortamlara dayanıklı olan Bernese, yorulmak bilmeyen, dinlenmeye ihtiyacı olmayan bir ırktır.  Kolay eğitilebilen Bernese, beslenme konusunda oldukça seçicidir.

Bernese Mountain Dog Cinsi

Sevdiklerini korurlar ve çocuklarla araları iyidir. Yeterli sosyalleşme süresi olursa ev hayvanları ve çocuklarla iyi geçinir. Yabancı fark ettiklerinde havlayarak etrafı uyarırlar ve yabancıları dikkatle takip ederler. Bern Dağ Köpekleri birbirlerine hakimdirler.Büyük, atik bir köpektir. Yayvan, düz kafatası, koyu gözler ve burun, üçgen kulakları, makas dişleri ve yüzünde belirgin bir nokta vardır ( ağızdan başlar ve alına kadar devam eder); düşük seviyede kalın kuyrukları; derin göğsü ve yuvarlak ayakları vardır. Erkekler dişilerden daha büyük olur ancak ikisi de çok güçlüdür.

Bernese Mountain Dog Eğitimi

Bern Dağ Köpeklerine sevgiyle sabırlı yaklaşılmalıdır. İstekli bir öğrencidir ve eğiticisinin sesine hassastır.

Bernese Mountain Dog Bakımı

Bern Dağ Köpekleri fırça ve tarakla düzenli taranmalıdır. Özellikle sert hareketlere maruz kaldıkları bölgelerde ( kulak arkası, boyun, bacaklar ve kalça)... Alt tüyler döküldüğünde her gün tımara ihtiyaç duyarlar. Kulakları silinmeli ve ayaklarının etrafındaki fazla kıllar kesilmelidir.

Bernese Mountain Dog Karakter Yapısı

Bern Dağ Köpeği arkadaş canlısı, uyanık ve ailesine bağlıdır. Akıllı, dikkatli ve sakindir. Yoğun arkadaşlık isteyen bir türdür.

Bernese Mountain Dog Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Bernese Mountain Dog Tüy Yapısı

Bu cins köpekler üç renkten oluşmalarıyla dikkat çeker. Koyu siyah vücutları, bacakları, başı ve kulakları, esmer pas rengi kalçaları ve yanakları, beyaz göğüsleri ve ağzı (alına doğru uzayan bir çizgi) ayak parmakları ve kuyruk ucu vardır. Gür ve yoğun alt tüy tabakası vardır; düz yada kıvırcık orta boy dış tüy tabakası vardır. Su geçirmezdir; serttir vardır ancak aşırı değildir. Gün boyu dış tüy tabakası tüy döker.

Bernese Mountain Dog Egzersiz İhtiyacı

Dışarı ve egzersizden çok mutlu olduğu için düzenli bir şekilde bunlara izin verilmelidir. Soğuk havadan hoşlanırlar, koşmayı severler ve tasma ipi olmadan oyun oynamaya bayılırlar. Çok fazla enerji harcaması gereken oyunlardan kaçının çünkü kilo alma, kemiklerinin ve eklemlerinin gelişmesi için enerjiye ihtiyaçları vardır.

Bernese Mountain Dog Yaşam Ortamı

Geniş bahçeli evlerde rahatlıkla yaşayabilirler. Soğuk havaları severler.

Bernese Mountain Dog Kökeni

Bern Dağ Köpeği ( Berner Sennenhund, Bouvier Bernois, Berner Cattle Dog veya Berner de denilebilir) İsviçre'nin en bilinen dağ köpeğidir; uzun yumuşak tüyleri ayırt edici özelliğidir. Bir çok başka cins gibi kökeni belli değildir. Ancak büyük ihtimalle Romenlerin İsviçreyi istilası sırasında çoban köpekleri ile gelen Romen Mastılarından türemiştir. Yüzyıllar boyunca hayatta kalan bu cins köpekler çiftlik köpeği olarak yaşamışlar ancak Bern Dağ Köepklerinigeliştirmek için insanlar tarafından hiç bir çaba sarf edilmemiştir. Bu yüzden sadece Alp Dağları'nın eteklerinde var olmuşlardır. Bu durum 1980lere kadar Profesor Albert Heim ve diğer üreticiler bu hayvanın iyi özelliklerini keşfedene kadar sürmüştür. Bern Dağ Köpeği 1900'lerin başlarında Avrupa'da bir farkındalık yaratmıştır; 1920'lerde Amerika'ya gelmiştir. 1937'de ise Amerikan Kennel Kulübü'nin dikkatini çekmiştir. O günden beri Bern Dağ Köpeği'nin nüfusu istikrarlı bir şekilde artış göstermiştir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al