Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Border Collie Irkı

Border Collie Irkı

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 48 – 56 cm Dişi 46 – 53 cm

Ağırlık : Erkek 14 – 20 Kg Dişi 12 – 19 Kg

Ortalama Yaşam : 10-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Sahibiyle çokça vakit geçirmeyi seven ve öğrenmeye hevesli olan Border Colliler eğitime en yatkın ırklardandır.   Border Collie’ lerin apartman ortamında bakılabilmesi için uzun süreli egzersiz yaptırılarak enerjilerini atması gerekmektedir.

Border Collie Cinsi

Onları oyalayacak aktiviteler oldukça Border Collieler diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler. Karşı cinsten köpeklerle daha iyi anlaşma özelliği gösterebilirler. Kurban iç güdüsünden kurtulması için küçük hayvanlarla sosyalleştirilmeliler. Özellikle yetişkinleri ısırabilirler.

Border Collie Eğitimi

Akılları ve azimleri eğitimlerini kolaylaştırır. Sahiplerinin faydası için yaşarlar ve hassastırlar. Uysal ve atiktirler. Bir çok hareket öğretilebilir yetenekleri vardır. Oyun, spor ve öğrenmeye meraklıdırlar.

Border Collie Bakımı

Haftalık taranmalı ve fırçalanmalılar. Ancak tüy dökme zamanında bu sıklık artırılmalıdır. Sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. 12-15 yıl yaşam süreleri vardır ve bir kerede 5-7 yavruları olabilir.

Border Collie Karakter Yapısı

Akıllı, kararlı ve cesurdur. Ailesiyle iyi bir bağ kurar; çalışmaya, oynamaya meraklıdır. Nadir şekilde enerjik,sevgi dolu ve sevimlilerdir. Bizim favori türümüz olabilirler. ( Aslında biz bütün köpek cinslerini seviyoruz!)

Border Collie Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Orta

Border Collie Tüy Yapısı

Her renk olabilirler; tek renkli, bir kaç renki olabilirler. Beyaz üzerine koyu büyük benekler şeklinde yada samur rengi olabilirler. Ancak beyaz fazla olmamalıdır. En uygun kombinasyonu siyah üzerine beyaz damgalardır. Alt tüy katmanı ise kalın, orta boylu ve parlaktır. Tüyleri orta derece dökülür.

Border Collie Egzersiz İhtiyacı

Bir iş verilmediği müddetçe davranışları kötü hal alır. Bir çoban köpeği kökenli olmasından dolayı iş odaklı olurlar. Düzenli görevler verildiğinde çok mutlu olurlar. Frizbi gibi aktif sporları severler. Önemsenmediklerinde yada az egzersiz yapıldığında saldırgan olabilirler.

Border Collie Yaşam Ortamı

Sıcak ve soguk iklimlerde dışarıda yaşayabilirler. Ancak gerekli arkadaşlık sağlanmalıdır. Apartman yaşantısına pek uygun değillerdir.

Border Collie Kökeni

İsimdeki 'border' (sınır kelimesi) türün İngiltere ve İskoçyadaki sınırlarındaki ırkları işaret eder. 1873'te İngiltere'de farklı davranış ve fiziksel özelliklerine sahip çoban türleri ilk sınavlara tabi tutulmuştur. Katılanlardan biri, Hemp, sürekli havlamaktansa bakışlarıyla koyunları yönlendirmesi çok etkileyiciydi. Gerçek anlamda bu günün modern Border Collies türünden önce bir çok yavruya baba olmuştur. 1906 yılıyla birlikte Border Collies standartları belirlenmiş ve bu standarlarda dış görünüşten ziyade davranışsal yetenekler üzerinde durulmuştur. Border Colliesler Amerika'ya 20. yüzyılda ithal edilmiştir ve burada içşi köpek ve ev hayvanı olarak ünlenmişlerdir. Frizbi ve uçan top gibi sporlarda hızları ve kuvvetleri sayesinde iyi yarışmacı olabilirler. Ünlü bir Border Collies olan 250 nesneyi ismiyle tanımlamak için eğitilmiş Rico'dur(Nop's Trials romanında geçen).

Hemen Ara
Yol Tarifi Al