Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Boston Terrier Irkı

Boston Terrier Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 38 – 43 cm Dişi 38 – 43 cm

Ağırlık : Erkek 4,5 – 11,3 Kg Dişi 4,5 – 11,3 Kg

Ortalama Yaşam : 15-17 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Dövüş amaçlı üretilmiş olsa da zaman içinde bu özelliğini yitiren Boston Terrier ırkı son derece uyumlu olduğunda ev içinde yaşayabildiği gibi bahçede de yaşabilen bir ırktır. Öğrenmeyi çok seven Boston Terrierler’in eğitimi zor değildir.

Boston Terrier Cinsi

Boston Terrierler enerjik, arkadaş canlısı ve kibar olma özellikleriyle özel hayvanlardır. Çok iyi huylu ve bütün yaştan çocuklarla iyi anlaşma özelliğiyle bilinirler. Aynı zamanda daha büyük yaştaki kişiler için de iyi arkadaş olabilirler. Saldırma huyları olmadığından dolayı kedi ve diğer küçük hayvanlarla iyi geçinme eğilimleri vardır. Boston Terrierler buna rağmen çok erken yaşta sosyalleştirilmeliler böylelikle diğer köpeklere saldırgan tavır göstermeleri engellenir.

Boston Terrier Eğitimi

Boston Terrierler sıkı bir lider ile akıllı ve kolay öğrenen hayvanlar olurlar. Bu türler için Küçük Köpek Sendromuna yakalanmak olasıdır bu yüzden lider kendini belli etmelidir. Cana yakın ancak ödün vermeyen bir eğitimle daha verimli olunacaktır.

Boston Terrier Bakımı

Düz; kısa tüyleri en az seviyede tımar gerektirir. Sadece gerektiğinde banyo yaptırılmalı ve sert kıl fırça ile taranmalı ve yüzleri, gözleri her gün düzenli bir şekilde silinerek temizlenmelidir. Kulakları ve gözleri yabancı madde ve kenelere karşı düzenli kontrol edilmelidir.

Boston Terrier Karakter Yapısı

Boston Terrierleri sıcakkanlı, sevgi dolu ve oyun sever türlerdir ki onlar dövüş rignlerinden inip mükemmel bir aile hayvanı olmuşlardır. Çok çabuk öğrenirler çünkü çok akıllıdırlar. Ancak küçük yaşlarından itibaren bu tür köpekler içlerinde sıkı bir lider barındırlar. Bu lider ortaya çıktığında inatçı ve söz dinlemez olabilirler. Gerektiğinde havlamaktan çekinmemelerine rağmen Boston Terrierler bekçi köpekleri olarak bilinmezler.

Boston Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Boston Terrier Tüy Yapısı

Bu tür köpekler dengeli tüy döktüklerinde daha iyi olurlar. En yaygın tüy renkleri siyah,kahverengi,koyu gümüş rengi yada üçünün beyaz üzerine karışımı da olabilir. Ciğer rengi, kırmızı, açık kahverengi de olabilir ancak pek enderdir. Amerikan Kennel Kulübü bu ek renklere sahip köpeklere ruhsat verir ancak ringe çıkmalarına müsade etmez. Boston Terrier'in vücudundaki beyaz göğüs, boyun ve ağızı kaplamalıdır. Aynı zamanda ön bacakların yarısı ve arka bacakların diz kısmı da beyaz olmalıdır. Ağızdan kafanın üstüne kadar giden beyaz bir leke olmalıdır ancak bu leke gözlere ulaşmamalıdır.

Boston Terrier Egzersiz İhtiyacı

Boston Terrierler uzun günlük yürüyüş yada çit ile çevrilmiş bir bahçede koşmak isteler; bu onları mutlu ve formda kılacaktır.

Boston Terrier Yaşam Ortamı

Boston Terrierler dışarıda oynadıklarında küçük alanlarla yetinebildikleri için apartman hayatına adapte olabilirler.

Boston Terrier Kökeni

Amerikan Kennel Kulübü tarafından farkına varılan Amerikan kökenli ilk tür Boston Terrier'dir. Bu tür, boğa ve terrier türlerinin karışımı ve doğal olarak 18 kg ağırlığı bulan bir çeşittir. Asıl melez İngiliz Bulldog şimdi nesli tükenmiş olan İngiliz Beyaz Terrier olduğuna inanılır. Asıl eşlemeden sonra Fransız Bulldogların yanında daha küçük dişilerden faydalanıp türün temeli oluşturulmuştur. Boston Terrierlerine kısa bir süre Amerikan Bull Terrier denmiştir. Ancak bu durum Bull Terrier dernegi tarafından uygun bulunmamıştır ve türün ortaya çıktığı yerin ismi kullanılmaya başlanmıştır. Boston Terrier aynı zamanda Boston Bull Terrier, The American Centlemen ve Boston Bull olarak da bilinir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al