Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Boxer Irkı

Boxer Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 56 - 63 cm Dişi 53 - 61 cm

Ağırlık : Erkek 27 - 32 Kg Dişi 24 - 29 Kg

Ortalama Yaşam : 11-14 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Çocuklarla arası iyi olan Boxer sadık, iyi huylu ve kin tutmayan bir ırktır. En çirkin köpek olarakta anılan Boxer, iyi eğitim alır ve aşırı soğuğa ve sıcağa karşı hassas olduklarından dışarıda bakılmaları için çok uygun olmayabilirler.

Özellikle çocuklarla iyi geçinirler. Diğer köpekler ve ev hayvanlarıyla iyi geçinirler ancak bilmedikleri köpeklere karşı agresif olabilirler. Güçlü kişiliklerinden dolayı erken yaşta sosyalleştirilmeleri faydalı olur. Bazen dişi köpekler kavga edebilirler. Sizi ve ailenizi yabancılardan korumak için doğal bir yapıları vardır.

Boxer Eğitimi

İnsanlara doğru zıplamamaları konusunda eğitilmeliler çünkü bunu çok severler. Bir çok sportif faaliyet için ideallerdir çünkü çok yoğun eğitim verilebilir ve çok çabuk öğrenirler. Öğrenirken inatçı olabilirler ancak komutlara uyumlu cevaplar verirler.

Boxer Bakımı

Ölü kılları gidermek için ara sıra fırçalanmalıdır. Bazı Boxerler horlayabilir, salya akıtabilir yada mide gazı olabilir. Beyaz olanlarının sağır olma ihtimali daha yüksektir. 10-12 yılları arasında ömürleri vardır ve geç yaşlarda bile atletik ve sağlıklı kalırlar. Bir seferde 2-10 yavruları olur.

Boxer Karakter Yapısı

Boxerler mutlu, arkadaş canlısı, akıllı, girişken ve vefalı türlerdir. Aile ile güçlü bağlar kurarlar. Kaba, oyunsever olmalarının yanında ciddi bir tavır da sergileyebilirler. Enerjileri yüksektir. Ağızlarında bir şey yakalamayı ve getirmeyi severler. Yemek kaseleri boş ise kaba ve sert olabilirler. Harika bir bekçi ve arkadaş olurlar.

Boxer Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği İyi

Boxer Tüy Yapısı

Parlak, düz, kısa tüyleri vardır. Koyu,açık kırmızımsı ve sarı; kahverengi, açık; koyu çizgili kahverengi, yada tam kırmızı olabilirler. Çene ve burnun etrafını saran siyah bir maske; karın, göğüsve bacaklar bölgesinde beyaz işaretler görülebilir. Ancak beyaz Boxer'in vücudunun yüzde üçünden fazlasını kaplamamalıdır. Orta düzeyde tüy dökerler.

Boxer Egzersiz İhtiyacı

Günlük çok fiziksel ve zihinsel çalışmaya ihtiyaç duyarlar. Düzenli koşu yada yürüyüşlere çıkmalarına izin verilmelidir. Feç oynamayı ve diğer aktiviteleri severler. Yeterli derecece egzersiz yaptıkları sürece apartman hayatına uyum saplayabilirler. Ancak uygun ölçüde bahçe olmalıdır. Yalnız ve hareketsiz Boxerler stresli ve yıkıcı olabilirler.edilmelidir.

Boxer Yaşam Ortamı

Sıkı insan arkadaşlığı isteyen köpek türleridir. Çok sıcak yada çok soğuk havaları sevmezler ve dışarıda yaşayamazlar.

Boxer Kökeni

Boxerler Almanya'da Bulldog ve şimdi nesli tükenmiş olan Bullenbessier(boğa ısıran) dan üretilmişlerdir. Kovalama ve ısırma için yetiştirilmişlerdir. Boxerlerin ismi Alman bir kelime olan Boxl (kısa pantolon) yada dövüşürken; oynarken arka ayakları üzerinde durmaları ve ön ayaklarını hareket ettirme eğilimlerinden türemiştir. 2. Dünya Savaşından sonra, populer hale geldikleri Amerika'ya Amerikan askerleri tarafından getirilmişlerdir. Son yüzyılda polis köpekleri, bekçi köpekleri, haberci köpekler ve sığır yakalayıcı olarak kullanılırlar.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al