Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Bull Terrier Irkı

Bull Terrier Irkı

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 53 - 56 cm Dişi 53 - 56 cm

Ağırlık : Erkek 20 – 27 Kg Dişi 20 – 27 Kg

Ortalama Yaşam : 10-13 yıl

Irk ve Davranış KarakterAnalizi :

Başlangıçta dövüşçü olarak yetiştirilen Bull Terrier, günümüzde ise nazik ve itaatkar bir ırk olmuştur. Dövüşçü karakterinden dolayı her ne kadar kavgayı başlatan taraf kendisi olmasa da dışarıda tasmasız dolaştırılmamalıdır.

Bull Terrier Cinsi

Çocuklarla iyi geçinen bir cinstir. Sosyal eğitim önemlidir. Kediler ve diğer ev hayvanları ile arkadaş olabilirler. Diğer köpeklere hükmetmek isteyebilirler ki bu durum kendi doğalarına bağlıdır. Başka bir köpeği olan biri için bu cinsi satın almak pek karlı olmayabilir. Sert oyunlarda bulunmaları uygun değildir; çocuklarla oynamak için gereğinden fazla hareketli olabilirler. Yalnız bırakıldıklarında yada yeterli egzersiz yapmadıklarında saldırgan olabilirler. Başı ve Ağzı bir birbinden ayrı görünür; kafatası buruna doğru eğimlidir. Bull Terrierler derin, küçük, ortada gözleri vardır. Kulakları üçgen, küçük ve diktir. Kısa, güçlü belleri, yassı kuyrukları, küçük ve yuvarlak 'kedi ayakları' vardır.

Bull Terrier Eğitimi

Genç yaşta itaat eğitimi verilmelidir. Büyümeleri tamamlandığında çok güçlü olurlar ancak yetişken olduklarında eğitilmeleri zorlaşır. Eğiticiler anlayışlı ve sabırlı olmalıdır; çabuk öğrenirler ancak inatçı yapıları vardır.

Bull Terrier Bakımı

Kauçuk bir tarakla Bull Terrier zaman zaman ölü tüyleri gidermek için fırçalanmalıdır. Düzenli olarak kulakları temizlenmelidir. Yatmaları için yumuşak bir yer temin edilmelidir. 10-13 yıllar arasında ömürleri vardır ve tek seferde 4-7 arası yavruları olur. Sağırlığa karşı test edilmelidirler.

Bull Terrier Karakter Yapısı

Bull Terrierler mutlu, komik, oyunsever olmakla birlikte inatçı ve isteklerinde sabit olabilirler. Kavgacı özellikleri vardır ve sahiplerini koruma istekleri güçlüdür ancak kavgacı özelliklerini kavgaya yol açmak için kullanmazlar. Canlı, cesur, sevecen, sağlam olurlar. Güçlü olmalarına rağmen bekçi köpeği olarak yetiştirilmemişlerdir.

Bull Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Bull Terrier Tüy Yapısı

Yoğun kısa tüyleri vardır. Hepsi beyaz olabilir yada bazı izler de; düz renk parıltılar da olabilir. Düz siyah; tabanın beyaz, kırmızı, kırık siyah, yada açık kahverengi ile birlikte olan renkleri bu türde olağandır. Bull Terrierler yılda iki kere tüy dökerler.

Bull Terrier Egzersiz İhtiyacı

Uzun yürüyüşleri sever ve tasma ipi olmadan koşulara bayılırlar. Diğer köpeklerin yanındayken dikkatle izlenmelidir. Yeterli egzersiz olduğunda apartmanda mutlu bir şekilde yaşayabilirler.

Bull Terrier Yaşam Ortamı

Yeterli derecede egzersiz yapılırsa ev ortamında pek iyi hissedecektir kendisini. Bahçe ortamını da çok sevmektedirler. Sıcak iklimi sevmektedirler.

Bull Terrier Kökeni

İngiliz Bull Terrier olarak da bilinen Bull Terrier; Bulldog ve İngiliz Terrier türlerininin süper bir dövüş köpeği elde etmek amaçlı 1900'lerde İngiltere'de çiftleştirilmesi ile oluşmuştur. 'bull' yada 'bull terrier' kelimeleri 'bull-baiting' (boğa saldırısı) sözcük grubundan türemiştir. Bu sözcük grubu zincirlenmiş bir boğanın üzerine salınan köpeklerin yarışmasını anlatmaktadır. Boyutunun büyümesini sağlamak için Spanish Pointer (İspanyol Pointer) ile çiftleştirilmiştir ki bu da başarılı, güçlü, dayanıklı bir dövüşçü ortaya çıkmasını sağlamıştır. Köpek dövüşleri yasaklandıktan sonra Dalmaçyalı cinsi köpek ile beyaz ırk üretmek için eşleştirilmiş ve yeniden renk eklemek için Staffordshire ile çiftleştirilmiştir. Her iki ırk da bu gün vardır ve populerliğini arttırmıştır. Ünlü Bull Terrier olarak 'Bullseye', Bud Light reklamlarında görev alan Spudz MacKenzie (sonradan dişi oluğu anlaşılmıştır) ve Pats Anna, Juneau'dan bir Bull Terrier, limana yaklaşan gemilerin varışlarını önceden bilen Alaska'dır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al