Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Cavalier King Charles Irkı

Cavalier King Charles Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 30 - 33 cm Dişi 30 - 33 cm

Ağırlık : Erkek 5 – 8 Kg Dişi 5 – 8 Kg

Ortalama Yaşam : 10-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

İyi karakteriyle ön plana çıkan sempatik, apartman dairelerinin en rahat beslenen köpek ırklarından biridir. Özellikle küçük yaşta çocuklu aileler için canı yansa bile olumsuz tepki vermediği için tavsiye edebilirim. Tüy dökmesinin biraz fazla olmasına dikkat etmek gerekir.

Köpeklerle, diğer ev hayvanlarıyla,çocuklarla (özellikle yaşı biraz büyük olanlarla) çok iyi geçinirler. Sevecen, arkadaş canlısı, mutlu yapıları vardır. Tanıdıklarına karşı hep iyi olurlar ancak tanımadıklarına temkinli yaklaşırlar.

Cavalier King Charles Spaniel Eğitimi

Kibar bir yaklaşım gereklidir ve eğitime açık yapıda bir köpektir.

Cavalier King Charles Spaniel Bakımı

Cavalier King Charles Spaniel haftada bir kaç kez fırçalanmalıdır. Sadece gerekli zamanlarda banyo yaptırılmalıdır. 10-12 yıl aralığında süren ömürleri vardır. Mitral Valf (kalp ile ilgili) ve siringomyeli (belkemiği ile ilgili) hastalıklarına yakalanma riskleri vardır. Kafatasında yaşı ilerledikçe kapanan bir nokta vardır ki risk teşkil etmez. Birleşik ayak tırnakları olması da hastalıklı olduğu anlamına gelmez. Sıcak havaya ve anesteziye karşı duyarlı olabilirler.

Cavalier King Charles Spaniel Karakter Yapısı

Ailesiyle zaman geçirmeyi seven bir köpek türüdür. Neşeli, oyuncu, ve akıllıdır bu yüzden yanınızda gezdirebileceğiniz ve zamanınızı paylaşabileceğiniz bir ırktır. Çok sık havlama davranışı göstermezler. Genelde uyumlu olurlar ancak bazen inatçı ve çesaretsiz yada çekingen olabilirler.

Cavalier King Charles Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Samimi
Başka petlerle geçinme Samimi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Samimi
Eğitebilirlik Kolay
Koruma özelliği Düşük

Cavalier King Charles Spaniel Tüy Yapısı

 

Uzun, yumuşak, ipeksi ve hafif dalgalı tüyleri vardır. Bir zamanlar bu farklı türler olduğu düşünülen dört renk tipi vardır: üç renkli ( Prens Charles), kırmızı ve beyaz (Bleinheim), siyah ve bronz ( Kral Charles) ve kırmızı (Ruby). Orta düzeyde tüy dökerler.

Cavalier King Charles Spaniel Egzersiz İhtiyacı

Çok basit egzersizlerden hoşlanırlar. Yürümek de olabilir ancak iç mekanda oynanan oyunlar da egzersiz ihtiyacını giderebilir. Kendisini kolaylıkla ailenin aktivitelerine adapte edebilir. Küçük hayvanları kovalama eğilimi olduğu için dışarıda tasma ipi ile gezdirilmeli yada iyi kontrol edilmelidir.

Cavalier King Charles Spaniel Yaşam Ortamı

Apartman hayatına uygundur. Ev içinde çok hareketli olmadığından,enerjisini atabilmesi için, gün içinde korumalı bir bahçede bulunmasında bir sakınca olmaz.

Cavalier King Charles Spaniel Kökeni

Cavalier King Charles Spaniel ( daha doğrusu Cav- Kav )King Charles Spaniel'in bir türüdür. Spaniel ile küçük burunlu Pug ve Japon Chin ırklarının melezlenmesi sonucu oluşmuştur. Avrupa Kıtasından İskoçya'ya büyük olasılıkla aynı ülkenin kraliçesi olan Mary tarafından getirilmiştir. 1500'ler yada 1600'larda asiller için iyi birer arkadaş; alt sınıf için ise çiftçi köpek (pire mıknatısı) olmuşlardır. Bu köpek cinsine ismini veren Kral Charles, King Charles Spaniel cinsi bir ev köpeği ile büyümüştür. Sonradan Toy Spaniel olarak isimlendirilmiştir. Köpeğe karşı o kadar bağımlılığı vardı ki onunla ilgilenmekten resmi görevlerini ihmal etmekle suçlanmıştır. Bir keresinde bu ırkın Parlamento binası da dahil olmak üzere her binaya girmesi Kral Charles tarafından kanunlaştırılmıştır. Beyaz ve kırmızı Blenheimlar olmak üzere Bazı King Charles Spanieslerav köpekleri olarak hizmet etmişlerdir. Ancak iş kapasitelerinden çok görünüşleri dolayısıyla sahip olunan köpekler olmuşlardır. Yıllar geçtikçe burunları kısalmış ve cüsseleri küçülmüştür. 1920'li yıllarda zengin bir Amerikan olan Roswell Eldrige İngiltere'ye gitmiş; orada bu türün 2. Charles'in köpeğine benzeyen sivri burunlu, eski versiyon bir cinsine o zamanın parasıyla 25 pound ödemiştir. Çabalar işe yaramış populerlik yönünden kısa burunlu cins ile yer değiştirmiştir ve 1996'da Amerikan Kennel Klubü tarafından tanınmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al