Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Chihuahua Irkı

Chihuahua Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 15 – 23 cm Dişi 15 – 23 cm

Ağırlık : Erkek 1 – 3 Kg Dişi 1 – 3 Kg

Ortalama Yaşam : 15-20 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Safkan Chihuahua ırkının kafa yapısı kubbe biçimindedir. Geneli kısa tüylü olan Chihuahualar’ın uzun tüylü olanları da bulunmaktadır. Soğuk havaları hiç sevmeyen Chihuahua için en iyi yer ev ortamıdır. Ürkek ve çekingen bir ırk olan Chihuahua eğitime elverişlidir ancak profesyonel bir eğitimde daha iyi sonuç alınır.

Chihuahua Cinsi

Başka köpeklerle ve kedilerle hiç bir problem olmadan yaşarlar. Özellikle kendi cinsleri ile iyi geçinirler. Saldırganlığı önlemek için daha küçük bir yavruyken sosyalleştirilmelir. Küçük çocuklar bu cins köpekleri oyuncak sanabilir, ve bu yönde yapacakları hareketler köpeğin ısırmasına yol açabilir. İyi eğitim almadıkları sürece 12 yaşından küçükler ile yalnız bırakılmaları tercih edilmez.

Chihuahua Eğitimi

Küçük olmalarından dolayı genelde eğitilmemelerine rağmen, buna isteklidirler. Sabır gerektiren cins köpeklerdir.

Chihuahua Bakımı

Uzun tüylüler için fırça ile düzenli tımar gereklidir. Dişleri tartara karşı kontrol edilmeli ve pati tırnakları kesilmelidir. Çabucak üşürler ve sıcak bir ortamda bulunmaları gerekir. Küçük burunları horlamalarına ve hırıltıya yol açabilir.Çok fazla beslenmemeliler. Kafatasının üstünde hafif bir stop olur ancak bu büyüdükçe kaybolur. 14-18 yıl arası yaşarlar.

Chihuahua Karakter Yapısı

Akıllı, nazik ve bazen aşırı cesur olabilirler. Tek bir kişiye aşırı bağlanır ve sahiplerinin yüzlerini izinli yada izinsiz yalarlar. Çok etkili olamasalar da genellikle sahiplerini koruma eğilimi gösterirler. Enerjik, kuvvetli yapıları ile dikkat çekerler.

Chihuahua  Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Chihuahua Tüy Yapısı

Kısa yada uzun tüyleri olabilir. Çikolata rengi, gümüş rengi, mavi gibi bir çok renk olasıdır. Yüzünde şekiller de olabilir. Bu çeşitlilik tam bir sınıflandırmayı zorlaştırmaktadır.

Chihuahua Yaşam Ortamı

Çabucak üşürler ve sıcak bir ortamda bulunmaları gerekir. Açık alanda yaşayamazlar, apartman için en uygun ırklardandır.

Chihuahua Kökeni

Chihuahua (Şivava, kısaca Chi); yaşamdan sonra hayatta yol gösterici olacağına inanıldığı için ölü ile birlikte gömülen Güney Amerikalı 'Techichi' ve tüysüz, küçük Çin köpeklerinden türemiştir. Modern Chihuahua'nın kökeni Meksika'daki Chihuahua adında eyalettir. En eski Amerikan ve en küçük köpek türüdür. Latin müzisyen Xavier Cugat Amerika'da Chihuahua'yı yanından ayırmadığı günlerden bu yana bu cins köpekler çok populer olmuştur. Bilinen bu türlere Taco Bell Chihuahua, 'Ren ve Stimpy'den Ren ve 2007'de Guinnes Rekorlar Kitabına girmiş olan Ducky örnek olarak verilebilir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al