Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Chow Chow Irkı

Chow Chow Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 46 - 56 cm Dişi 46 - 56 cm

Ağırlık : Erkek 20 – 32 Kg Dişi 20 – 32 Kg

Ortalama Yaşam : 15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Dilinin siyahlığı en belirgin özelliği olan Chow Chow; uslu ama inatçılık derecesinde kararlı bir köpektir. Ailesine sadıktır ama aile içinde bir kişiyi sahiplenen bir karaktere sahiptir.

Chow Chow Cinsi

Diğer köpeklere baskın olmalarına rağmen çocuklarla iyi geçinirler. Küçük yaşta sosyalleştirilmeliler. Yabancılara karşı ihtiyatlılardır ancak agresif sayılmazlar. Mavi-Siyah dilleri ile bilinirler. Kafatasları büyük ve yayvandır; küçük,üçgen kulakları ve gözlerinin önünde perçemleri vardır. Tüyleri yumuşak ve kabarık olan kuyrukları ve yuvarlak ayakları vardır. Arka bacakları düzdür.

Chow Chow Eğitimi

Dünyadaki en uyumlu ve itaatkar köpek olarak bilinir ancak bazıları çabuk öğrenme yeteneğine sahiptir. Bazı uzmanlar kısa tüylü olanların uzun tüylü olanlardan daha hızlı öğrendiğini iddia ederler. Ancak hangisi olursa olsun eğitim devamlı ve sıkı olmalıdır. Tasma ipine ve tasmalara karşı direnç gösterebilirler.

Chow Chow Bakımı

Düzenli bir şekilde fırça ile taranmalılar. Dirsek Displezyası olma riski vardır ve diz-kalçada gibi problemler açısından hep kontrolde tutulmalılar.13-16 yıl arasında ömürleri vardır.

Chow Chow Karakter Yapısı

Özgür ruhlu; sakin ve uyanık bir yapısı vardır. Kabarık, kocaman, sevgi dolu ve çok özellikleri bulunan bir türdür. Alanını korumayı sever ve diğer köpeklere üstünlük sağlamaya çalışması olasıdır. Başarılı bir Chow Chow sahibi ondan baskın olmalıdır çünkü bu cinsler en ufak bir boşluğu dahi değerlendirir. Kendi kendilerine çok zaman geçirebilirler.

Chow Chow Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği İyi

Chow Chow Tüy Yapısı

İki türleri vardır: düz,uzun,tırtıklı olanlar ve kısa, tırtıksız olanlar. İki çeşit de çok yoğundur ve boyun etrafında daha kalınlaşır bu da yele görüntüsüne benzer. Her renkte olabilirler ancak çok renkli olmazlar. Yaygın renkler ise krem,kırmızı,siyah ve mavidir.

Chow Chow Egzersiz İhtiyacı

Çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar buna rağmen dışarıda olmayı tercih ederler. Günlük yürüyüş yada çit ile çevrilmiş bir bahçe yeterli olacaktır. Yaz aylarında serin bir yere ihtiyaç duyarlar çünkü sıcağı sevmezler. Apartman hayatına oldukça uygun oldukları söylenebilir.

Chow Chow Yaşam Ortamı

Chow Chow yeterli antreman olanağı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Küçük bir bahçe de yeterli olabilir. Sıcağa karşı duyarlıdır. Gerektiğinde dışarda da yaşayabilir.

Chow Chow Kökeni

Tam olarak kökenleri bilinmemekle birlikte yıllar boyunca Çin'de yaşamış olan antik tür oldukları bilinmektedir. Asiller tarafından yetiştirilmişlerdir; postları yada etleri Mançurya ve Mangolya'da beslenmiş olabilirler. Chow Chow ismi İngiltere'ye getirildiklerinde 1700'lerde verilmiştir ve biblo anlamına gelir. İsmini gemi ile taşınırken içinde taşındıkları kutulardan bile almış olabilirler. Çin'de bu köpek cinsine 'kabarık aslan köpek' anlamına gelen 'Songshi Quan' ismi verilmiştir. Kraliçe Viktorya'nın bu köpeğe olan düşkünlüğü bu cinsin dikkatleri üzerine çekmesini sağlamıştır. 1800'lerde Amerika'ya çok sayıda Chow Chow getirilmiştir. 1980'lerde Amerika'nın en populer 6. türü olmuştur. Hala Çin'in bazı bölgelerinde eti tüketilmektedir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al