Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Coton de Tulear Irkı

Coton de Tulear Irkı

Irk Boyutu : Oyuncak

Yükseklik : Erkek 25 - 30 cm Dişi 22 - 27 cm

Ağırlık : Erkek 4 - 6 Kg Dişi 3,5 - 5 Kg

Ortalama Yaşam : 14-18 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Sevimli bir görünüme sahip olan, ipeksi tüyleri bulunan, karakter olarak ise yaşamış olduğu kişiye bağlanan bir yapıdadır. Eğitilebilirliği kolay, neşeli ve oyuncu bir karakteri bulunmaktadır.

Coton de Tulear kibar, sevecen, sadık ve arkadaş canlısı olurlar. Oyun oynamayı çok sever ve ailesine çok bağlı bir şekilde büyür, ailesine öyle bağlı olurlar ki evden kopma kaygısına bile kapılabilirler. Coton de Tulear canlı, şevkli ve sık sık ses çıkarmayı seven bir köpektir. Cotonlar iyi bekçilik yapar. Siyah burna, dar ve siyah dudaklara ve yuvarlak, koyu renkli geniş gözlere sahiptir. Coton de Tulear cinsinin ince ve üçgen şeklindeki kulakları ve makas ya da kerpeten gibi keskin dişleri vardır. Güçlü ve kemerli boynu, uzun bacakları, derin göğsü, küçük ve kemerli ayakları, düşük ve tüylü kuyruğu vardır. Heyecanlı ve meraklı bir ruh hali içerisindedir.

Coton de Tulear Eğitimi

Coton de Tulear zekidir, hızı öğrenir ancak biraz inatçı olabilir. Ustası ile uyumlu hareket edebilir, bundan dolayı zorlamadan ziyade övgülerle yaklaşmak daha doğrudur.

Coton de Tulear Bakımı

Coton de Tulear’ın sahip olduğu eşsiz kürkünün çok iyi bir bakıma ihtiyacı vardır. Kürkü hergün boylu boyunca taranmalı ve yılda birkaç kere yıkanmalıdır. Tüyleri kırpılmamalıdır. Coton de Tulear genel olarak sağlıklıdır, ancak aynı soydan çiftleşme sonucundan dolayı bazı türlerde genetik sorunlar olurken bazıları da mide sorunları ile karşılaşır. Coton de Tulear’ların ortalama yaşam ömrü 14-18 yıl arasıdır.

Coton de Tulear Karakter Yapısı

Coton de Tulear çok sosyaldir ve çocuklarla, köpeklerle ve diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Bazıları yabancıların yanında tedirgin ya da utangaç olabilir, ancak çoğu herkese karşı sevecen olur. Coton de Tulear sürprizlerle doludur; bazı Cotonlar sahiplerinin ayakları etrafında dönerek onları eğlendirmekten hoşlanır.

Coton de Tulear Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi İyi
Egzersiz ihtiyacı İyi
Oyunculuk Çok iyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği İyi

Coton de Tulear Tüy Yapısı

Coton de Tulear diğer türlerden farklı olarak orta derecede uzunluğa, kürkten ziyade uzun tabakası olan pamuklu tüylere sahiptir. Coton de Tulear saf beyaz rengindedir ya da üzerinde limon renginde, siyah, gri ya da kahverengi lekeler bulunabilir. Bazıları hem siyah hem beyaz renk, üç farklı renk (kafasındaki beyaz, krem ve siyah lekeler), ‘bal rengi’ (kahverengi ya da limon rengine dönmeye başlayan siyah benekler), ‘yün şeritler’ (siyahla karışmış koyu kahverengi) ya da tamamen siyah renkte olur. Coton de Tulear az tüy döker ve alerjiye karşı dayanıklı olurlar.

Coton de Tulear Egzersiz İhtiyacı

Coton de Tulear cinsi, her ne kadar çok uzun yürüyüşlere çıkabilmesini ve hatta atların arkasından koşabilmesini sağlayan dayanıklılığa sahip olsa da sadece hafif egzersizlere ihtiyacı vardır. Coton de Tulear ihtiyacı olan egzersizi bahçede oynayarak gerçekleştirir, ancak dışarıya çıkmasına izin verilmezse kapalı alanda daha fazla hareketli olur. Çoğu Cotonlar yüzmekten hoşlanır. Apartmanlarda da yaşamaya elverişlidirler.

Coton de Tulear Yaşam Ortamı

Apartmanda yaşayabilir.

Coton de Tulear Kökeni

Coton de Tulear, Madagaskar’ın resmi köpek cinsidir. Soyu Tulear liman bölgesinden gelmektedir. Adını da Fransız ve Portekizli denizciler tarafından buradan almıştır. Coton de Tulear, Bichon Tenerife soyundan gelmektedir ve sonrasında pamuklu kürklerde dünyaya gelmeye başlamıştır (’Coton’ Fransızda pamuk anlamına gelir) ve bunun da tek genli mutasyonun sonucunda ortaya çıktığına inanılır. Cotonlar 1974 yılında Amerika’ya ithal edilmiştir. Bugün Coton de Tulear cinsinin çok fazla hayranı vardır, ancak hala genel olarak Amerikan halkı arasında nispeten bilinmeyen bir cinstir. LÜTFEN DİKKAT: Bu soyun, AKC Anaç Tohumluk Hizmeti (FSS)’nde kayıt edilmesi onaylanmıştır. Bu ise soyun gelişimiyle ilgili dikkate değer kayıtların sürdürülmesi için basit bir yoldur. Bu soy AKC (Amerikan Kennel Kulübü)’ye kayıt olma hakkına sahip değildir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al