Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Dachshund Irkı

Dachshund Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 30 - 35 cm Dişi 30 - 35 cm

Ağırlık : Erkek 4– 9 Kg Dişi 4 – 9 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi

Güçlü kaslara sahip olan Dachshund, vücut yapısıyla dikkat çekmektedir. Kilo almaya müsait bir yapıya sahip olduklarından beslenmelerine özen gösterilmelidir. İnatçı karaktere sahip Dachshund’un eğitimleri oldukça sabır gerektirmektedir.

Dachshund (Sosis) Cinsi

Yabancılara karşı biraz korumacıdır ve onlara havlar. Kendinden daha büyük köpeklere karşı gereğinden fazla cesur olabilir. Maceracı, dışa dönük bir köpek ırkıdır. Çocuklarla iyi anlaşır ancak yabancı çocuklara karşı agresif davranışlar sergileyebilir. Minyatür ırk daha sakin olur. Diğer sert ve tel gibi tüyleri olan çeşit ise biraz daha hareketlidir. Burnu sivridir, gözleri badem gibi, kulakları yuvarlak ve tüyleri pürüzsüzdür. Bacakları kısa, vücutları uzun ve düzdür. Yazar H.L. Mencken'in ünlü deyişine göre yarım köpek boyunda ve bir buçuk köpek uzunluğundadır.

Dachshund (Sosis) Eğitimi

Uzun tüylü olanlar, düz yada tel gibi tüyleri olandan daha kolay eğitilir ancak hepsinin sıkı ve sabır gerektiren bir eğitime ihtiyacı vardır. Ona davranışlarınıza dikkat etmeniz gerekir; eğer eğitmek istiyorsanız yanlış yaptığında kibarca uyarmalısınız yoksa korkak olur.

Dachshund (Sosis) Bakımı

Uzun, düz tüyleri olan Dachshund düzenli olarak taranmalıdır. Böylelikle ölü kıllar temizlenmiş olur. Uzun tüylü olanların kılları birbirine dolaşabilir. Bu yüzden sık sık kırpılmalıdır. Sert ve tel gibi tüylü olanlar yılda iki kere kırpılmalıdır.

Dachshund (Sosis) Karakter Yapısı

Dachshund enerjik, cesur, akıllı ve özgür ruhludur. Gayet mutlu ve hatta soytarı gibi olabilir ancak bazen de yaramaz olabilir. Evde arkadaş canlısı tavırlar sergiler ve insanlarla iletişim kurmaya bayılır. Avcı olarak kullanılan cins değildir.

Dachshund (Sosis) Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Dachshund (Sosis) Tüy Yapısı

Bu ırkın tüyleri pürüzsüz, uzundur. Hepsinin farklı bir görüntüsü vardır. Kızıl kahve, siyah, ten, çikolata kahvesi, siyah ve ten rengi olabilir. Tüyleri tel gibi olanların kılları sert ve düz olmalıdır.

Dachshund (Sosis) Egzersiz İhtiyacı

Çok az egzersize ihtiyacı vardır: Orta uzunlukta bir yürüyüş yada az bir süre bahçede oynayacağı oyun yeterli olacaktır. Çabucak yorulurlar bu yüzden egzersizleri peş peşe yaptırılmamalı; gün içine dağıtılmalıdır. Apartmanda rahatça yayaşabilen bir ırktır; ancak bazen dışarıda gönlünce hareket etmesine izin verilmelidir. Çok sık ve fazla zıplama ya da koşma yaptırılmamalıdır; eğer yaparsa sırt problemlerine sebep olabilir.

Dachshund (Sosis) Yaşam Ortamı

Apartmanda rahatça yaşayabilen bir ırktır.

Dachshund (Sosis) Kökeni

Dachshund ( 'deksand' şeklinde telafuz edilir ve 'Teckel' olarak da bilinir) 16. yüzyılda Almanya'da ortaya çıkmıştır. Porsuk yada tilki gibi hayvanları yakalamak için kullanılmıştır.Oyuğa girer ve bu hayvanları öldürür. 1910 yılında ayrı bir ırk olarak tarihte yerini almaya başlamış ve sonrasında popularitesi artmıştır. Bu ırkın en bilinen örnekleri: Picasso'nun köpeği Lump (hatta bazı eserlerinde ona esin kaynağı bile olmuştur), Almanya, Münih'te yapılan 1972 Yaz Olimpiyatları'nın ilk maskotu Waldi'dir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al