Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Dalmaçyalı (Dalmatian) Irkı

Dalmaçyalı (Dalmatian) Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 50 - 60 cm Dişi 50 - 55 cm

Ağırlık : Erkek 24 - 25 Kg Dişi 22 - 24 Kg

Ortalama Yaşam : 11 - 13 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Mükemmel bir hafıza yapısına sahip olan sadık, duyarlı ve tam bir görev ırkıdır. İnsanlara çok düşkün bir yapısı bulunduğu için yalnız kalmaktan çok haz duyan ve isteyen bir cins değildir.

Dalmaçyalı(Dalmatian) Cinsi

Dalmaçyalı sosyal, oldukça dayanıklı, arkadaş canlısı ve sevecen bir köpektir. Çok dayanıklı olması ile birlikte güçlü ve çok çalışkandır. Dalmaçyalı enerjik ve oyunseverdir, ayrıca çok hızlı koşar. Erkek Dalmaçyalı, dişilere göre biraz daha uzundur. Dalmaçyalı güçlü ve yağsız bir vücuda sahiptir. Ayakları yuvarlak, ayak parmakları küçük ve ayak tırnakları ise siyah ve beyazdır. Kulakları ince ve yüksektir.

Dalmaçyalı(Dalmatian) Eğitimi

Dalmaçyalı için tutarlı bir eğitim sağlanmalıdır. Dalmaçyalı iyi bir şey yaptığında övgülere karşı pozitif sonuçlar çıkarır. Dalmaçyalı uzun hafızaları kafalarında tutabilir - kendisine kötü davranıldığında bunu unutmaz, bu nedenle eğitiminde kaba tutumlardan kaçınılmalıdır. Sert yöntemlere karşı başarısız ve tutarsız sonuçlar elde edilir, bu nedenle kibar olunması önerilir. Dalmaçyalı’nın sıralama algısı güçlüdür ve iradeli bir köpektir, bu nedenle deneyimli bir eğitmen tarafından eğitilmesi önerilir.

Dalmaçyalı(Dalmatian) Bakımı

Dalmaçyalı tüy döktüğü dönemde fırça ile taranarak ölü tüyleri kaldırılmalıdır. Diğer cinslerde olduğu gibi Dalmaçyalı sağır olmaya eğilimlidir; beş ya da altı haftada bir duyu organları kontrol edilmelidir. Dalmaçyalı arkadaşlık kurmaktan çok hoşlanır ve bir bodrum katı ya da arka bahçe gibi yerlerde yalnız bırakılmamalıdır. Dalmaçyalı, aralarında her ne kadar nadiren 16 yıl yaşayanlar olsa da ortalama 11-13 yıl yaşar. Dalmaçyalı 15’e kadar yavru sahibi olabilir.

Dalmaçyalı(Dalmatian) Karakter yapısı

Dalmaçyalı her ne kadar küçük çocuklara karşı taşkınlık yapabilse de genel olarak çocuklarla eğlenceli vakit geçirir. Dalmaçyalı yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirildiği sürece köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi ilişkiler kurar. Dalmaçyalı doğası gereği insanları ve atları sever. Dalmaçyalı yabancılara karşı tetikte olur.

Dalmaçyalı(Dalmatian) Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Çok İyi
Koruma özelliği Çok İyi

Dalmaçyalı(Dalmatian) Tüy Yapısı

Dalmaçyalı’nın beyaz ve siyah (ya da koyu kahverengi) benekleri vardır, ancak sarı, turuncu ya da mavi benekler nadir de olsa görülebilir. Dalmaçyalı’nın benekli kürkü, safkanlar arasında eşsizdir. Dalmaçyalı’nın tüyleri kısa olmalıdır. Tercihen benekler bir diğerini kapatmamalıdır ve çağı 2-3 cm uzunluğunda (.75 - 1.75 in) olmalıdır. Yavru Dalmaçyalılar doğduğunda tamamiyle beyaz olur ve benekleri ilk haftalarda yavaş yavaş görünmeye başlar ancak köpeğin hayatı boyunca yeni benekler oluşmaya devam eder. Dalmaçyalı yıl boyunca dikkate değer ölçüde tüy döker.

Dalmaçyalı(Dalmatian) Egzersiz İhtiyacı

Dalmaçyalı her ne kadar dışarıda serbestçe koşabilme şansını yakaladığında çok mutlu ve enerjik olsa da kendisini ailesinin aktivite düzeyine uyarlar.

Dalmaçyalı(Dalmatian) Yaşam Ortamı

Eğer Dalmaçyalılar'a günde bir kaç kez koşma imkanı verilemiyorsa apartman için uygun bir köpek ırkı değildir. Ev içinde oldukça aktifdirler ve en az orta büyüklükte çitlerle çevrili bir bahçeye gereksinim duyarlar. Soğukta dışarda bırakılmamalıdırlar.

Dalmaçyalı(Dalmatian) Kökeni

Dalmaçyalı, Hırvatistan’da ortaya çıkmıştır. Dalmaçyalı adı, olası köken bölgesi olan ‘Dalmaçya’dan türetilmiştir. Dalmaçyalı adının tarihi yalnızca 1800’lere dayansa da 1500’ler gibi, belki de daha erken dönemlerden günümüze kadar geldiği bilinmektedir. Dalmaçyalı koruma köpeği olarak kullanılmıştır, ardından ise ünlü bir av köpeği olmuştur. Dalmaçyalı çoğunlukla sadık ve duygusal bir evcil hayvan olarak görüldüğünden dolayı evlerde yaşar. Disney’in ‘One Hundred and One Dalmatians’ adlı çizgi filminin ortaya çıkmasından sonra bu cinsin popülerliği de artmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al