Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Danua Irkı

Danua Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 76 – 86 cm Dişi 71 – 81 cm

Ağırlık : Erkek 54 – 72 Kg Dişi 45 – 59 Kg

Ortalama Yaşam : 10 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

İnsanları seven ve onlarla birlikte olmaktan hoşlanan Danualar’ın çocuklara karşıda son derece sabırlı olduğu bilinmektedir. Sevgi dolu, fazla havlamayan ve gerektiğinde saldırganlaşan Danualar dev bir ırk ve iyi bir bekçi köpeğidir.

Danua Cinsi

Ev hayvanları, köpekler ve çocuklar ile iyi geçinirler. Kendi türünden olmayan karşı cins köpekler ve küçük kedilere karşı baskın olabilirler. Küçük yaşta sosyalleştirilmeliler. Yabancılara karşı temkinli davranırlar ancak aile içinde arkadaş canlısıdırlar.

Danua Eğitimi

Çok sert davranmayacak ancak baskın bir eğitici gereklidir. Çok büyük olduğu için küçük yaştan itibaren tasma ipi ile nasıl durması gerektiği öğretilmelidir. İtaat eğitimi çok önemlidir ve sıkı bir şekilde küçük yaşta verilmelidir.

Danua Bakımı

Kauçuk bir fırçayla tüy dökme döneminde fırçalanmalılar. Düzenli beslenme isterler ve aşırı egzersizden kaçınılması gerekir. Kalça çıkığına yakalanma ihtimali vardır. Şişkinlik riskine karşı öğünler gün içine dağıtılmalıdır yada yemekten hemen sonra egzersiz yapılmamalıdır. 8-12 yıl aralığında ömürleri vardır.

Danua Karakter Yapısı

Great Danes cinsi köpekler sakin, sadık, akıllıdır. Çok fazla havlamazlar ancak iyi birer gözlemci köpek oldukları söylenebilir. Bazıları salya akıtma davranışı gösterebilir.

Danua Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği İyi

Danua Tüy Yapısı

Tüyleri düz ve kısadır. Renk ise siyah maske yada siyah kulaklar ve kuyruk ucu ile birlikte geyik rengi, altın üzerine siyah benekli, çelik mavisi, parlak siyah olabilirler. Aynı zamanda beyaz üzerine siyah yamalı şekilde, ağız kısmı-göğüs-kuyruk ucu beyaz vücut siyah (Mantle yada Boston)şeklinde de olabilirler.

Danua Egzersiz İhtiyacı

Büyüdüğünde dengeli miktarda egzersiz yapmaları gerekir. Küçükken ise çok fazla egzersiz yapmaması gereken bir türdür. Günlük yürüyüşlere çıkarılmalı yada büyük bir bahçede oynamasına izin verilmelidir. Çok büyük olduğundan apartman yaşamı onun için uygun olmayabilir.

Danua Yaşam Ortamı

İç mekanda yatmaları için yumuşak bir yere ihtiyaç duyarlar. Yeteri kadar enerjisini atacak egzersiz yaptırılırsa apartmanda bakılmalarında bir sakınca yoktur.

Danua Kökeni

Great Dane (Alman Mastiff, Granddanois, Gentle Giant yada Dane olarak da bilinir) dünyanın en uzun türlerinin arasında yer alır. Almanlar kökeninin kendi ülkeleri olduğunu iddia ederler. Orijinalde yaban domuzuna karşı üretilmişlerdir. Hızları, korkusuz oluşları, hoş görüntüleri ile populer dünya çapında populer köpek cinsleridir. Dünyanın en uzun köpeği 107 cm uzunluğundaki Great Dane olan Gibson'dur. Jetsonların Astro karakteri de bir Great Dane'dir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al