Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Doberman Irkı

Doberman Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 56 – 61 cm Dişi 51 – 56 cm

Ağırlık : Erkek 27 – 36 Kg Dişi 25 – 32 Kg

Ortalama Yaşam : 11-14 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Zarif ve kaslı bir yapıya sahip olan Dobermanlar zeki ve eğitime yatkın bir ırktır. Aceleci tavırları yüzünden sahipleri tarafından yönetilmeleri gereken Dobermanlar iyi bir bekçi ve muhafız köpeğidir. Dişi ve erkek Dobermanlar arasında mizaç farkı bulunmaktadır.

Doberman Cinsi

Yeteri kadar sosyelleştirme uygulandığında çocuklarla, köpeklerle ve ev hayvanlarıyla iyi geçinirler. Küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmelidir. İstenmeyen ziyaretçileri sevmezler ve yabancılardan rahatsız olurlar. Domaninant bir sahiplerinin olması gerekir. Korkusuz iyi birer arkadaşlardır.

Doberman Eğitimi

Israrla, dikkatlice eğitilmelidir. Dobermanlar'a asla vurulmamalı ve eğitimin ilk aşamasında baskıdan kaçınılmalıdır. Dişiler erkeklerden daha inatçı olabilirler.

Doberman Bakımı

Pati tırnakları kısa tutulmalıdır. Dişleri düzenli fırçalanmalı ve tartar tehlikesine karşı periyodik olarak kontrol edilmelidir. Dobermanlar tüy dökerken kauçuk eldivenle ölü kıllar temizlenmelidir. Doblar Von Willebrand (kan hastalığı) hastalığına, Kalça Displezyasına ve obeziteye yakalanabilirler. Sağırlık ve körlüğe daha çabuk yakalanabildikleri bir tartışma konusudur. 8-12 yıl aralığında ömürleri vardır ve tek seferde 3-8 yavru doğururlar.

Doberman Karakter Yapısı

Bir insana bağlı olma ve ona kendini adama eğilimi vardır. Cesur, akıllı ve böylelikte iyi birer bekçi köpeği olurlar. Doğaları gereği vahşidirler. Kontrolsuz bırakıldıklarında dikkat çekmeye çalışabilirler.

Doberman Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

Doberman Tüy Yapısı

Doberman Pinscher'in kısa, dik, düz tüyleri vardır. Siyah, kahverengi, taba ve bu renklerin içinde ten rengi karışımlar olabilir. Siyah ve ten rengi yaygındır. Bu karışımlar ağız etrafında, bacaklarda, ayaklarda ve göğüste olur. Orta düzeyde tüy döker. Yukarıda bahsedilen renkler Amerikan Kennel Kulübü tarafından onay almaz.

Doberman Egzersiz İhtiyacı

Doberman, enerjik bir irktir ve sik ve yoğun egzersize gereksinim duyar.

Doberman Yaşam Ortamı

Soğuğa karşı duyarlı bir köpektir, soğuk iklimlerde dışarıda bırakılmamalılar. Düzenli ve yeterli egzersiz sağlandığı müddetçe evde bakılabilen bir ırktır. Sıcak mevsimlerde orta boyutta bir bahçe Doberman ırkı için yeterlidir.

Doberman Kökeni

Doberman Pinscher (Doberman yada Dobe) ilk olarak 19. yuzyılların sonlarında Louis Deobermann tarafından yetiştirilmiştir. Doberman vergi tahsildarıydı ve bu yüzden şahsi koruması için bir köpeğe ihtiyaç duymuştu. Ondan sonraki on yıllık süre zarfında Dobermanlar populer hale geldi ve Amerika'ya ithal edilmeye başlandı.Bu cins köpekler Amerika'da bekçi ve polis köpekleri oldular ve akabinde beğenilen gösteri köpekleri halini aldılar. 1970'lerin sonunda Doberman Amerika'da en ünlü 2. ırktı. Bir yandan da bu gün daha çok ev hayvanı olarak kullanılmaktadır. Ünlü Doberman örnekleri Zeus ve Apollo'dur. Birleşik Eyaletler'in marinalarında Dobermanlar resmi savaş köpekleri olarak kullanılırlar.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al