Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Fox Terrier Irkı

Fox Terrier Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 35 - 41 cm Dişi 33 - 38 cm

Ağırlık : Erkek 6– 9 Kg Dişi 4 – 8 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Tilkilere eşdeğer av güdüsüne sahip Fox Terrier, enerjik bir köpek ve iyi bir oyun arkadaşıdır. Hareketli bir yapıya sahip olan Fox Terrier’in evde bakılabilmesi için günlük egzersizlerinin düzenli ve yoğun olması gerekmektedir.

Fox Terrier Cinsi

Yavruyken sosyalleştirilmelidir. Köpeklerle kavga etme eğilimi gösterir. Yabancılara karşı temkinli, çocuklara karşı oyunsever bir tavır sergiler. Buna karşılık çocuklar ile zaman geçirirken iyi gözlemlenmelidir çünkü ısırma riski vardır. Bazen havlar ve etrafı keşfe çıkmayı sever.Küçük, yuvarlak, koyu renkli, yüksek V şeklinde; öne doğru kıvrılan kulakları vardır. Oranlı, kaslı vücutları ve düz, yüksek kuyruğu; küçük, yuvarlak ayakları vardır.

Fox Terrier Eğitimi

Yavruyken sıkı bir itaat eğitimi verilmelidir. Bazı durumlarda otoriteye karşı gelebilir.

Fox Terrier Bakımı

Gerektiğinde banyo yaptırılmalı ve haftada bir kaç kere fırça ile taranmalıdır.

Fox Terrier Karakter Yapısı

Ailesine ve sahibine çok bağlıdır. Oyunsever ve enerjik yapısıyla bilinir. Cesaret dolup taşar. Ancak ihmal edilirse havlama, eşyalara zarar verme, eşeleme gibi davranışlar gösterir.

Fox Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Orta

Fox Terrier Tüy Yapısı

Kendine özgü kıvırcık yapılı tüyleri vardır ve rengi beyaz üzerine siyah yada kahverengi olabilir. Eyer şeklinde tam sırtında leke olması ise sık sık karşılaşılan bir durumdur. Yüzünde renkli lekeler olabilir özellikle göz etrafında... Hatta sadece göz etrafında bile leke olabilir. Çok az tüy döker ve bu yüzden alerjisi olan kişiler için biçilmiş kaftandır.

Fox Terrier Egzersiz İhtiyacı

Çit ile çevrili bir alanda oynamak ve uzun yürüyüş yapmak gibi günlük aktivite ihtiyacı olan bir ırktır. Aktivite bakımından eksik kalırsa itaatsizlik yapar.

Fox Terrier Yaşam Ortamı

Yeterli egzersiz yapıldığında apartmanda yaşayabilir.

Fox Terrier Kökeni

Wire Fox Terrier'in kökeni hakkında kesin bir şey yoktur. Bazılarına göre Wire Fox Terrier ve Smooth Fox Terrier aynı türün örnekleridir. Bazılarına göre ise Wire Fox Terrier Derbyshire ve Galler kıvırcık tüylü siyah ve ten Terrier'den (Rough Black and Tan Terrier); Smooth Fox Terrier, düz tüylü siyah ve ten Terrier (Smooth Black and Tan Terrier), Beagle, Bull Terrier'den türemiştir. Wire Fox Terrier tilki yakalamada köpeklere yardımcı olarak kullanılırdı ve tilkilerin barındığı deliklerden köpekleri kurtarmasına yardımcı olduğu için kısa-kalın kuyruklu olanlar tercih edilmiştir. Wire Fox Terrier eskilere ait bir gösteri köpeğidir; buna ek olarak Smooth Fox Terrier'den 20 yıl sonra; 20. yüzyılda ilk kez kendini göstermiştir. 1885 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından Fox Terrier'ler resmen kayıta geçmiş ve farklı cins olarak bu kayıtın yenilenmesi bir yüzyılı bulmuştur. Kraliçe Victoria'nın Wire Fox Terrier cinsi bir köpeğe sahip olmasına rağmen bu ırk pek populerlik kazanmamıştır. Ancak hit detektif dizilerinden biri olan 'The Thin Man' adlı seriden sonra populer bir köpek cinsi halini alabilmiştir. Diğer ünlü Wire Fox Terrier cinsi köpeklere ise 'Tintin'in Maceraları' adlı güldürüden 'Snowy' ve Charles Darwin'in köpeği Polly gösterilebilir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al