Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Fransız (French) Bulldog Irkı

Fransız (French) Bulldog Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 23 – 30 cm Dişi 23 – 30 cm

Ağırlık : Erkek 9 – 13 Kg Dişi 9 – 13 Kg

Ortalama Yaşam : 10-12 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Sıcak ortamları çok sevmeyen, serin yerlerden hoşlanan French Bulldog, tek başına kalmayı sevmeyen duygusal bir ırktır.

Diğer ev hayvanları ve köpeklerle olmayı severler. Çocuklarla iyi anlaşırlar, adaptasyon kolaylığı olan, iyi birer arkadaştırlar. Bazı Fransız Bulldogları yabancılara temkinli yaklaşır ancak çoğu herkesle iyi geçinir. Horlama yada salya akıtma davranışı gösterebilirler. Yayvan kafası, yuvarlak kulakları, sivri;dikkat çekici yarasa kulakları vardır. Kısa bacak ve kuyrukları, çembersel göğüsleri, sıkı ve kaslı vücudu vardır. Baktığınızda aktif, akıllı, sağlam kemikli kaslı, düz tüyleri olan, sıkı; küçük yada orta yapılı bir köpek görürsünüz. Açıkgözlü, meraklı ve ilgilidir.

Fransız (French) Bulldog Eğitimi

Sıkı bir eğitim önemlidir. Eğiticinin ses tonu çok önemlidir ve uygun ses tonu olduğunda eğitim çok kolay olur. Basit hareketleri öğrenmek onlar için kolaydır ancak bazen inatçı olabilirler.

Fransız (French) Bulldog Bakımı

Fransız Bulldoglar tüy dökerken kauçuk fırçayla taranmalıdır. Kuyruk ve yüz kıvrımlarına özel losyon sürülmeli böylelikle temizlikleri sağlanmalıdır. Hafif fırçalama ve diş macunu kullanılmalıdır. Fransız Bulldogların bir çoğu yüzemez ve sıcak havaya karşı hassasiyetleri vardır.

Fransız (French) Bulldog Karakter Yapısı

Sevecen, akıllı, hassas, basit ve korkusuzdur. Vefalı olması ile bilinir; yüzü kızgın gibi görünür ancak aksine mutlu bir karakteri vardır. İhmal edildiklerinde davranış bozuklukları gösterebilirler sahipleriyle geçirdikleri zamanlarda çok mutlu olurlar. Fransız Bulldogları aktif, oyunsever ancak çok fazla gürültücü değildir.

Fransız (French) Bulldog Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği İDüşük

Fransız (French) Bulldog Tüy Yapısı

Düz, kısa ve güzel tüylere sahiptir. Benekli veya çizgili, taba, beyaz olabilirler. Üzerlerinde fark yaratan bazı işaretler de olabilir. Özellikle baş ve omuz kısmında kırışıklık ile birlikte, derileri yumuşak ve gevşektir.

Fransız (French) Bulldog Egzersiz İhtiyacı

Basit egzersizler yeterli olur bu yüzden günlük egzersize ihtiyaç duyarlar. Güçlü kemikleri, kasları ve eklemlerinin olması için iyi dinlenmesi gerekir. Uzun mesafeler koşmasını, yada yüksek yerlerden atlamasını beklememek gerekir. Apartman hayatına kolay uyum sağlarlar.

Fransız (French) Bulldog Yaşam Ortamı

Fransız Bulldog'lar iklim aşırılıklarına karşı duyarlıdır. Serin iklimleri tercih ederler. Apartman hayatı için uygundur.

Fransız (French) Bulldog Kökeni

Fransız Bulldog cinsi köpekler boğa dövüşü (zincirlenmiş boğa yada ayıya bir yada daha fazla köpeğin saldırdığı spor) için yetiştirilmiş olan İngiliz Bulldog türünden ortaya çıkmıştır. Fransız Bulldoglar (Bouledogue Francais yada Frenchie) Endüstri Devrimi süresince işçilerin küçük Bulldogları İngiltere'den Fransa'ya getirmesiyle populeritesi artmıştır. Fransızlar İngilizlerin aksine dik yarasa kulaklı, küçük yapılı, uysal yaratılışta olan köpekleri tercih etmişlerdir.Fransız Bulldoglar yüksek tabaka insanlar arasında populer olmuş; zengin yolcular tarafından Amerikaya geri götürülmüş ve harika köpek gösterileri sayesinde yaygın bir moda haline gelmiştir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al