Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Golden Retriever Irkı

Golden Retriever Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 55 – 61 cm Dişi 51 – 56 cm

Ağırlık : Erkek 27 – 36 Kg Dişi 25 – 32 Kg

Ortalama Yaşam : 10-13 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Sevimli ve dost canlısı Golden Retriever köpek ırkları arasında en popüler olandır. Bu özellikleri iyi bir bekçi köpeği olmalarına engeldir. Koku alma duyusu gelişmiştir. Kolay eğitilebilen ancak aynı zamanda eğitimi en kolay bozulabilen Golden Retrieverlar diğer ırklar ve insanlarla çok iyi anlaşırlar. Aile yaşantısına uygun olan Golden Retrieverlar’ın genellikle rehber olarak kullanıldığı ve çocuk bakıcılığı da yapabildiği bilinmektedir.

Golden Retriever Cinsi

Yabancı ziyaretçilere karşı da dost canlısı bir ırktır. Özellikle çocuklara karşı kibar ve sabırlı davranırlar. Köpeklerle ve ev hayvanları ile de iyi anlaşırlar. Ailesine çok bağlı olmaları ile bilinirler. Kafatası yuvarlak, yayvandır; kısa kulakları, ruvarlak ayakları, kalın ve düz kuyrukları vardır. Tatlı bakışlı, kahverengi gözler ve siyah burunları dikkat çeker.

Golden Retriever Eğitimi

Eğitilmesi kolay bir köpek cinsidir. Eğitimin sert olması tavsiye edilmez. Çok çabuk öğrenirler ve çok kolay uyum sağlarlar bu yüzden hizmet ve terapi işlerinde biçilmiş kaftandır.Bir çok numara öğrenebilirler ve öğrendiklerini ömür boyu unutmazlar. İtaat dersleri verilmesi uygundur.

Golden Retriever Bakımı

Haftada en az iki kere olmak üzere fırça yada tarak ile düzenli taranmalıdır. Kulakları temiz tutulmalıdır. Dışarıda yaşaması uygun değildir. Gereğinden fazla zaman yalnız bırakıldıklarında mutsuz olurlar. Cilt alerjisi problemleri olabilir ve bu durumda veteriner tarafından muaeyene edilmeliler. 10-12 sene arasında ömürleri vardır.

Golden Retriever Karakter Yapısı

Asil, kendine güvenen, hassas, akıllı kolay uyum sağlayan bir ırktır. Dünyanın en bilinen köpek cinslerinden biridir ve iyi birer arkadaş olurlar. Karakterlerinin güçlü oluşuyla, ava olan uyumlarıyla, yapısal güçleri ile dünya çapında bilinirler. Çok sık havlama davranışı göstermezler bu yüzden bekçi köpeği olmaları zordur.

Golden Retriever Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Samimi
Başka petlerle geçinme Samimi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Samimi
Eğitebilirlik Kolay
Koruma özelliği Düşük

Golden Retriever Tüy Yapısı

Altın rengi ve kremin bir çok çeşidi olmak üzere iki katman tüyü vardır. Rengi kırmızı olmamalıdır. Dış katman pürüzsüz, dalgalı ve su geçirmeyen yapıya, iç katman ise kalın, yumuşak ve yine su geçirmeyen yapıya sahiptir. Kuyruk ve bacaklardaki tüyler daha uzundur. Çok fazla tüy dökerler.

Golden Retriever Egzersiz İhtiyacı

Ailenin egzersiz düzenine uyum sağlayabilecekleri gibi ortalamanın üstünde egzersiz ihtiyaçları vardır. İnsan ilgisine ihtiyaçları olan ırklardır. Alma-getirme ve aktivite oyunları yada itaat dersleri yapmalıdır. Gece yada sabahları daha aktif olurlar.

Golden Retriever Yaşam Ortamı

Golden Retriever ırkı yeterli egzersiz yapıldığında apartman dairesinde yaşayabilir.

Golden Retriever Kökeni

Golden Retriever ( Sarı Golden ) tarihin en ünlü ve en iyi belgelenmiş köpek türlerinden biridir. 1800'lerde İngiltere'de hafif getir götür işleri ve uzun mesafelerde soğuk suda yüzme eylemi için yetiştirilmiştir. Amerika'ya 1900'lü yıllarda getirilmiş ve ayrı bir ırk olarak 1912 yılında adlandırılmışlardır. Daha sonra av, gösteri ve populer ev köpeği olarak kendisini göstermiştir. Ünlü Goldenlara Gerald Ford'un Liberty adlı; Dean Koortz'un onun perspektifinden kitap yazdığı köpeği örnek olarak gösterilebilir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al