Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Gordon Setter Irkı

Gordon Setter Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 61 - 69 cm Dişi 58 - 66 cm

Ağırlık : Erkek 25 - 36 Kg Dişi 20 - 32 Kg

Ortalama Yaşam : 10-12 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Dengeli bir karakter yapısına sahip olduğu için diğer setter gruplarına göre evde bakımı daha rahattır. Sadakatli bir yapıdadır. Günlük hareket enerjisini karşılayabilmek için serbest dolaşmaya daha çok ihtiyaç duymaktadır.

Gordon Setter Cinsi

Gordon Setter yüksek enerjili, sevecen ve şefkatli bir türdür. Mükemmel koku alma özelliğine sahip becerikli avcılardır. Gordon Setter kokularında çok nadir yanılabilir. Gordon Setter aynı zamanda koruma köpeği ve bekçi köpeği olarak da görev yapabilir. Gordon Setter tüm diğer soylar gibi sabit ve tutarlı bir kişi tarafından eğitim görmelidir. Liderlerinin pasif olduğunu düşünürlerde Gordon Setterlar inatçı da olabilir.

Gordon Setter Eğitimi

Gordon Setter’ın erken yaşlarda eğitilmesi gerekir, çünkü yetişkin olduğunda kötü davranışların iyiye çevrilmesi zor olur. Gordon Setter sevecen bir tutumla tutarlı bir şekilde eğitilmelidir.

Gordon Setter Bakımı

Gordon Setter’ın düzenli olarak fırça ile taranması gerekir. Yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Gordon Setter ortalama düzeyde tüy döker.

Gordon Setter Karakter Yapısı

Gordon Setter sadık, kibar ve neşeli bir cinstir ve çok iyi aile ilişkileri kurar. Gordon Setter’in aynı zamanda çocuklarla da çok iyi ilişkiler kurduğu bilinir. Ayrıca her ne kadar baskın olmaya eğilimli de olsa diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Gordon Setter çok sadıktır ve kendisini ailesine adar, ancak yabancılara karşı şüpheyle yaklaşır. Gordon Setter’ın doğasında avcılık vardır ve yakaladığı kokuları takip eder. Güvenli olmayan bir yerde Gordon Setter’inizi ipinden çözmemeniz de önemlidir.

Gordon Setter Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Çok iyi
Egzersiz ihtiyacı Çok iyi
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Orta

Gordon Setter Tüy Yapısı

Gordon Setter’in kürkü yumuşak ve parlaktır. Tüyleri dalgalı ya da düz olarak görülebilir. Gordon Setter’in bedeninin, kulaklarının, göğsünün altındaki tüyleri ve bacakları ile kuyruğunun arkasındaki tüyleri daha uzun ve sıktır. Gordon Setter cinsi sadece siyah ya da bronz renkte olur. Gordon Setter, bu renk kombinasyonu ile ortaya çıkan tek türdür. Bronz işaretleri kastane ya da mahun şeklinde görülebilir ve genelde gözlerinin altında, çenesinin yakınlarında ortaya çıkabilir. İki farklı işaret de göğsünde, bacaklarında ve kalçasında ortaya çıkabilir. Gordon Setter’in göğsünde küçük ve beyaz bir işaretin ortaya çıkması normaldir.

Gordon Setter Egzersiz İhtiyacı

Gordon Setter çok yüksek enerjiye sahiptir ve düzenli olarak uzun egzersizler yapmalıdır. Gordon Setter’in düzgün bir şekilde eğitim almaması durumunda saldırgan ve yıkıcı olması imkansız değildir. Gordon Setter’in düzenli olarak yürüyüşlere çıkarılması ya da koşturulması, aynı zamanda geniş ve kapalı bir alanda oynamasına izin verilmesi tavsiye edilir.

Gordon Setter Yaşam Ortamı

Bol bol egzersiz yapma imkanı sunulursa apartman hayatı için uygun olabilir.

Gordon Setter Kökeni

Gordon Setter, 17. yüzyılda İskoçya’da tanınan geniş bir soydur. Bu soy, Gordon 4. Alexander tarafından 19. yüzyılda mükemmel bir av köpeği sıfatıyla ünlendirilmiştir. Gordon Setter çoğunlukla keklik, sülün, kayın tavuğu, yelve, çulluk, bıldırcın ya da Afrika tavuğu gibi kuş türlerinin avlanması için kullanılır. Tüm bu kuşlar tehdit algıladıklarında uçmak yerine kendilerini gizlemeyi tercih eder, böylece Gordon Setter da onun yerini tespit ederek sahiplerine yardımcı olur. Gordon Setter iyi bir av köpeğidir, çünkü dayanıklılıkları fazladır ve çok iyi koku alırlar. İklim şartları fark etmeksizin bu cinsler avcılıkla iyi olsalar da koşuda yer tespit etme kadar iyi olmadıklarından dolayı ünlerini popülerliğini kaybetmeye başlamışlardır. Gordon Setter yine de bekçilik, iz sürme ve koruma becerileri ile başına avcının yanında çok iyi bir destekçi olur. Gordon Setter ilk defa 1884 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır ve Irish Setter soyunun ortaya çıkmasına da destek olan türlerden biridir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al