Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Havanese Irkı

Havanese Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 15 – 17,5 cm Dişi 15 – 17,5 cm

Ağırlık : Erkek 3 – 6 Kg Dişi 3 – 5 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Boyutlarına göre güçlü bir kas yapısına sahip olan Havanese, ailesine bağlı,neşeli ve sosyal bir ırktır. Kilo almaya meyilli bir ırk olan havanese’lerin beslenmelerine dikkat edilmelidir.

Havanese Cinsi

Eğitilmeye uygun akıllı köpeklerdir. Positif yaklaşıma cevap vermelerinin yanında ses tonunun yumuşak olması önemlidir. Ona karşı yumuşak davranmak Küçük Köpek Sendromuna yakalanmasını önleyecektir.

Havanese Eğitimi

Havanese ırkı köpeklere yumuşak davranmak her zaman işe yarar. Ses tonu onlar için çok önemlidir.

Havanese Bakımı

En az haftada iki kere fırçalanmalı yada taranmalıdır. Tüy dökmezler ve iyi bir hipo alerjiktir. Patilerinin etrafındaki fazla tüyler kesilmelidir.

Havanese Karakter Yapısı

Oyunsever, akıllı, hayat dolu, ailesine bağlı yapıda bir köpektir. Aşırı havlama davranışı göstermezler. Daha yavruyken gereksiz havlamamayı öğrenirse bekçi köpeği görevi yapabilirler. Düzgün bir şekilde sosyalleştirildiği sürece yabancılara ve ev hayvanlarına karşı anlayışlı olurlar. Aynı zamanda çocuklara karşı uygun tutumlarıyla bilinirler.

Havanese Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Havanese Tüy Yapısı

Havanese'in tüy yapısı ve rengi açısından bir çok çeşidi vardır. Kısa tüylü olmasının yanında dalgalı, kıvırcık hatta örgülü gibi olma ihtimalleri vardır. Ancak örgülü tüylü olanlar Kanada Kennel Kulübü ve Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmaz. Dış ve iç tüy katmanları yumuşak ve çift katlı yapıdadır. Tüy tabakası 15-20 cm uzunluğuna kadar erişebilir ve inci rengindedir. Kısa tüylü yada düz yapıda tüylü Havanese cinsi resesif gen taşıyan iki yetişkinin çiftleşmesi ile oluşur. Yavruların hepsi olmasa da düz tüylü yavru elde etmede yeterli olacaktır. Düz tüylü köpekler gösteri yapmaya uygun olmamakla birlikte üremeye uygun değildir. Tüy rengi tamamen çikolata rengi hariç ne olursa olsun göz çemberi siyah olur. Havanese cinsinin tüyleri krem, gümüş, siyah, altın rengi ve beyaz da dahil bir çok şekilde olabilir.

Havanese Egzersiz İhtiyacı

Oyun oynamak için bir bahçeye ihtiyaç duymazlar ancak günlük yürüyüşe çıkmaya ihtiyaç duyarlar. Egzersize ortalama derecede ihtiyaç duyarlar.

Havanese Yaşam Ortamı

Apartman hayatına uygundur. İç mekanda ise aktif ve oyun sever olurlar.

Havanese Kökeni

Kökeni Kuba olan Havanese cinsi aynı zamanda Havanese Cuban Bichon, Bichon Havanais, Bichon Havanes, Havaneser, Havanezer yada Bichon Habanero olarak da bilinir. Havanese ırkı nesli tükenmiş olan Havanese Silk Dog yada Blanquito de la Habane ırklarından kökeni almıştır.Kübalılar şimdinin Havanese ırkını Blanquito de la Habana ile Alman be Fransız Poodles melezleyerek elde etmişlerdir.19. yüzyılda Havanese ırkı doğmuştur ve 20. yüzyıla ailelerin tercih ettiği köpek halini almıştır. 1960'lı yıllarda bir çok Kubalı aile Amerika'ya göç etmiştir ve buna bağlı olarak Havanese ırkının Amerika'ya ulaşması 1970'li yılları bulmuştur. Bayan Goodale Havanese cinsinin nesli tükenmesini Kübalı ailelerden 11 Havanese alarak engellemeye çalışmıştır. Bayan Goodale'ın köpekleri 1974'de ortaya çıkmış ve resmileşme süreci 1991'de başlamıştır. Alman ırklarında kısa tüylü çeşit ise 1980'lerde kendini göstermiştir. Üretilmeye uygun olmamasına rağmen çok sağlıklı bir ırktır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al