Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Jack Russell Terrier Irkı

Jack Russell Terrier Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 25 – 38 cm Dişi 23 – 35 cm

Ağırlık : Erkek 6– 8 Kg Dişi 6 – 8 Kg

Ortalama Yaşam : 15-20 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Oldukça hareketli olan Jack Russell’ı evde bakmak isteyenler bolca egzersiz yaptırmalıdır. Hareketli ve korkusuz olan bu ırk, ilgi görmediğinde bulunduğu ortama zarar verebilir. Eğlenceli ve cesur olan Jack Russell’lar inatçı bir karaktere sahip olduğundan eğitimlerinde sabırlı davranılmalıdır.

Jack Russell Terrier Cinsi

Yavruyken sosyalleştirilmeliler ve köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Av köpeği iç güdüsü olduğunda bir gün onu kedinizi kovalarken bile bulabilirsiniz.Boyutlarına bakmaksızın diğer köpeklere üstün çıkabilirler. Korkusuz olmaları ile bilinirler. Havlamarından dolayı ayırd edici olurlar. Düz kafası, küçük gözleri; V şeklinde yüze doğru inen kulakları; makas yada normal dişleri (makas daha iyidir) vardır. Jack Russell Terrierler'in düz sırtı, yüksek duruşlu kuyruğu; küçük yuvarlak kedi ayakları vardır. Ön bacakları düz ve güçlü olmalıdır.

Jack Russell Terrier Eğitimi

Çok çabuk öğrenmekle birlikte bildiği yoldan şaşmaz. Denge ve sabır anahtar kavramdır. Cazibesine kapılınmamalıdır. Yarışmalara katılabilecek, bir çok oyun öğrenebilen kapasitede bir ırktır.

Jack Russell Terrier Bakımı

Jack Russellar'ın tüy tipi az bakım gerektirir. Jack Russell Terrier ırkı tüy dökerken ölü kılları temizlemek için kauçuk bir fırça ile taranmalıdır. Sağlıklı olmaları halinde 15 - 20 yıl arası ömürleri bulunmaktadır.

Jack Russell Terrier Karakter Yapısı

Karakter: Bazen aşırı olsa da çok cesur köpeklerdir. Gözlemi seven, mutlu, kendine güvenen bir yapısı vardır. Onunla birlikte egzersiz yapabilecek azimli insanlara uygun bir köpek ırkıdır. Sahiplerine karşı kibar ve sevgi dolu olurlar. Ancak diğer bir yandan kötü davranıldığında karşısında çocuk bile olsa kendilerini savunmaktan çekinmezler.

Jack Russell Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Jack Russell Terrier Tüy Yapısı

Tüy bakımından çok çeşitlidir. Kısa tüylü olanlarının tüyleri 1 cm civarında, pürüzsüz ve kalındır ve bütün vücudu kaplar. Uzun tüylü olanlarının ise 10 cm'lik iki tüy tabakası vardır. İki tüy çeşitinin karışımı olan durumlar da vardır. Hepsi yoğundur. Tüylerinin yarısından fazlası beyaz yanında ten rengi, siyah, limon yada üç renkten oluşan şekiller de olabilir. Bu şekillerin baş etrafında ve kuyruk sokumunda olması daha uygundur.

Jack Russell Terrier Egzersiz İhtiyacı

Tükenmez bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Enerjisini sarj etmesi için uygun olanaklar sağlanmalıdır. Kapma-yakalama, çeşitli oyunlar oynamalı be koşmalıdır. Havlama, eşeleme gibi davranışlar egzersize ihtiyaç olduğunu göstermenin yollarındandır. Apartman hayatını sevmezler bunun aksine koşabilecekleri bahçeli bir ev çok daha uygundur. Tasma ipine bağlı olmadığı zamanlarda göz altında bulundurumalıdır çünkü av iç güdüleri ağır basabilir; herhangi bir sorunda kaçıp günlerce ortalarda görünmedikler olmuştur bu yüzden gözetim iyi olmalıdır.

Jack Russell Terrier Yaşam Ortamı

Jack Russell yeterli antreman olanağı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Ev içerisinde olduça hareketlidir.

Jack Russell Terrier Kökeni

Jack Russell Terrier ırkı ismini İngiltere'de 19. yüzyılın ortalarında yaşamış olan bir tilki avcısının ismi olan Reverend John Russell'dan almıştır. Reverand John Russell teriyerleri bir at kadar hızlı koşabilen ve tilki öldürebilen bir köpek ırkı yetiştirmek için çiftleştirmiştir. Başarılı da oldu ve ortaya çıkan ırk büyük ilgi uyandırdı. Gösteriden daha çok av köpeği olmasıyla ün kazanmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al