Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Leonberger Irkı

Leonberger Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 74 - 80 cm Dişi 61 - 74 cm

Ağırlık : Erkek 59 - 77 Kg Dişi 45 - 59 Kg

Ortalama Yaşam : 12 - 15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Çok sakin ve sabırlı bir yapısı bulunmaktadır. Hem insanlarla hemde diğer petlerle arkadaşlık kurmayı sevmektedir. Bu tarz ırkların eğitimlerinde problem yaşanmamaktadır.

Leonberger Cinsi

Leonberger oldukça çeviktir ve bu özelliklerini geniş bedene sahip olmaları sayesinde alırlar. Kendinden emin, kararlı, sadık, cesur ve oldukça zekidir. Leonberger sahibiyle birlikte vakit geçirmeye bayılırlar. Diğer geniş cinslerin aksine Leonberger salya akıtmaya meyilli bir köpek değildir, ancak kazmayı severler ve yavrular davranışları için rehberlik edilmezse yetişkin olduğunda yıkıcı olabilirler. Geniş, güçlü bir köpektir ve hareketleri çok zariftir. Leonberger’in ılımlı bir duruşu vardır (kafası öne eğimli olduğunda bunalımda olurlar), burnu siyah, çenesi uzun, makas ya da cımbız gibi kesici ısırması, kahverengi ve oval gözleri ve ağır duruşlu, pandantif kulakları vardır. Leonberger’in kısmen boynu uzun, sırtı düz, göğsü derin ve bacakları güçlüdür.

Leonberger Eğitimi

Leonberger sert eğitim yöntemlerine yanıt vermez; pozitif ikmal en iyi yöntemdir. Sabırlı olmak gereklidir. Erken yaşta sosyalleştirilmesi ve itaat eğitimi yüksek ölçüde tavsiye edilmektedir.

Leonberger Bakımı

Leonberger haftalık olarak taranmalı ve tüy dökme döneminde ise günlük olarak taranmalıdır. Yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Leonberger, genel olarak yetişkin dönemlerinde etkilendiği pek çok sağlık sorununa karşı hassas bir köpektir. Bu hastalıkların arasında kalça displazisi (topallamasına ya da eklem yangısına sebep olabilecek bir bozukluk), osteokondrit (çoğunlukla omuzlarda yaygın olduğu üzere eklemlerde ağrı olmasına neden olabilecek kıkırdak kırılması), entropiyon ve ektropiyon (korneayı aşındırabilen kıvrımlı göz kapağı), hissizliğe karşı hassasiyet ve potansiyel olarak ölümcül olabilen abdominal distansiyon vardır. Destekli tabaktan yemek yedirerek, yiyecekleri gün içindeki saatlere yayarak ve yemekten hemen sonra egzersiz yapılmasının önüne geçerek abdominal distansiyonun önüne geçilebilir.

Leonberger Karakter Yapısı

Leonberger nazik bir dev olarak bilinir. Arkadaş canlısı bir kişiliği vardır ve çocuklar, yabancılar, diğer köpekler ve evcil hayvanlar dahil herkesi sever. Küçük çocuklar Leonberger ile vakit geçirdiğinde fiziksel büyüklüğünden dolayı kontrol altında olmalıdır. Leonberger oldukça sabırlıdır ve memnun etmekten çok hoşlanır.

Leonberger Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği İyi

Leonberger Tüy Yapısı

Leonberger’in yumuşak ya da sert suya dayanıklı kürkü vardır. Kürkü sarı, kırmızı, krem rengi ya da kahverengidir ve hepsinde siyah desenler olabilir. Leonberger’in kalın bir yelesi vardır ve bu yene ona aslana benzer bir görüntü verir; erkeklerin yelesi daha kalındır ve gelişmesi dört yıla kadar sürebilir. Leonberger tüy dökme sezonunda yavaş şekilde tüy döker.

Leonberger Egzersiz İhtiyacı

Leonberger sadece normal derecede egzersiz yapma ihtiyacı duyar ve kapalı kapılar ardında nispeten hareketsizdir, ancak yine de geniş fiziği ve enerjisinden dolayı apartmanda yaşaması tavsiye edilmez. Leonberger serin iklimleri tercih eder ve dışarıda çok fazla vakit geçirmekten hoşlanır, fakat insanlarla sosyalleşmesi gerektiğinden dolayı dışarıda bakılmamalıdır. Çoğu yüzmekten hoşlanır.

Leonberger Yaşam Ortamı

Leonberger yeterli egzersiz sağlanırsa apartmanda da yaşayabilir. İçerde pek hareket etmez ama geniş bir bahçeye gereksinim duyar. Serin iklimi tercih eder. Nerede yaşadığı önemli değildir. Siz olduğunuz sürece içerisi ya da dışarısı fark etmez.

Leonberger Kökeni

Leonberger, 1800’lerin başında Saint Bernard, Newfoundland ve Pyrenean Dağ köpeği cinsleri ile geliştirilen ve güney Almanya’daki Leonberg şehri adlandırıldıktan sonra adını alan bir cinstir. Canlı köpek tüccarlığı yapan önde gelen politikası Heinrich Essig, bu cinsin geliştirilmesi ile ün salmıştır. Leonberger’in gerçekten bir cins ya da yalnızca bir pazarlama taktiği olmasına illişkin çeşitli tartışmalar olmuştur, çünkü Essig’in hayatında Leonberger için hiçbir standart oluşturulamamıştır. Efsanelere göre Leonberger, kürkündeki kol kısımlarından aslana benzemesi için beslenmiş, ancak ilk Leonbergerler gerçekte genel olarak beyaz renkteydi; modern kahverengi ve siyah maskeli renklendirme ise ilerleyen zamanlardaki melezlemenin sonucu olarak 19. yüzyılda geliştirilmiştir. Leonberger, besi hayvanlarının koruması ve ağır yüklerin çekilmesi için kullanılmıştı. Büyük çoğunluğu birinci ve ikinci dünya savaşlarında kaybedilmiştir, ikinci dünya savaşında sağ çıkabilen sadece sekiz köpeğin olduğu bildirilmiştir. Tüm Leonbergerler günümüzde o sekiz köpeğin torunlarıdır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al