Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Newfoundland Irkı

Newfoundland Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 69 - 74 cm Dişi 63 - 69 cm

Ağırlık : Erkek 59 - 68 Kg Dişi 45 - 54 Kg

Ortalama Yaşam : 10-12 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Dev bir ırk olan Newfoundland zarif, çevik ve cesur bir ırktır. Sabırlı bir yapısı olan Newfoundlandlar gerektiğinde inisiyatif kullanmaktan çekinmezler. Eğitimleri biraz zor olduğundan profesyonel yardım almakta yarar vardır. Suda kurtarma köpeği olarak çok iyidirler. Koruyucu özelliğe sahip Newfoundland için dış mekanlar ideal yaşam ortamlardır.

Newfoundland Cinsi

Herhangi bir ziyaretçi, hayvan, köpek yada çocuğa karşı arkadaş canlısıdır. Büyük yapıda olduklarından dolayı çocuklar ile aynı ortamdayken kontrol edilmeliler. Ev içinde konforlu şartlarda yaşadıktan sonra daha kötü veya farklı yaşam tarzına alışmakta zorlanabilirler. Derin, küçük gözleri; üçgen kulakları; yayvan kafaları vardır. Düz sırtları, yüksek taşıdıkları kuyrukları vardır. Ayak parmakları birbirine bitişiktir.

Newfoundland Eğitimi

Eğiticinin sesi bu cinse göre çok önemlidir. Eğitim sakin ve tutarlı olmalıdır. Çok sert metodlar ise başarıyı engelleyecektir.

Newfoundland Bakımı

Tüy dökerken daha fazla olmak üzere fırça ile haftalık taranmaya ihtiyaç duyarlar.

Newfoundland Karakter Yapısı

İyi karakterli, kibar ve ailesine karşı koruyucudur. Ailesine bağlıdır ve bütün hayvanlara yada insanlara karşı arkadaş olması özelliğiyle bilinir. Bir şeyler içerken etrafı dağıtırlar ve salya akıtma davranışı gösterirler. Havlama sesleri kuvvetlidir ve iyi birer gözlemci köpek olurlar.(ancak yabancılara karşı biraz da olsa arkadaş canlısı olabilirler)

Newfoundland Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Çok iyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Newfoundland Tüy Yapısı

Su geçirmeyen, orta boylu, yoğun ve kaygan tüyleri vardır. Bu cins köpekler siyah, beyaz olabilir. Bu cinse Landseer denmiştir. Landseer Newfoundland Edwin Landseer'in tabloları sayesinde populer olmuştur. Bazı standartlara göre kahverengi yada gri olabilirler ve bazıları Landseer cinsini ayrı bir tür olarak kabul eder.

Newfoundland Egzersiz İhtiyacı

Çok yoğun egzersiz gerektiren aktif bir köpektir. Çoğu soğuk suda yüzmeyi sever. Küçük yaşta olan Newfoundlandlerin çok fazla egzersiz yapıp enerji harcamaması gerekir çünkü o yaşta kilo almak ve eklemlerin gelişmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Landseer cinsi ise diğer çeşitlerden daha fazla egzersize ihtiyaç duyabilir.

Newfoundland Yaşam Ortamı

Ilık iklimlerde dışarıda yaşamaya uygun olmayabilirler.Serin havayı tercih ederler.

Newfoundland Kökeni

Newfoundland ( genelde Newf yada Newfie diye bilinir) kökeni Kanada, Newfoundland'dir. Portekiz balıkçıları ve Viking köpeklerinin olası melezlenmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Sonuç olarak 1600'lerde ortaya çıkan köpek cinsi soğuk suda yüzebilen türdür. Bir yüzyıl sonra siyah ve beyaz Landseer Newfoundland olarak değişmişlerdir. Bu cins köpekler ağır balık ağlarını çekmekte, botlardan düşen denizcileri kurtarmakta kullanılırdı. Ancak yerel kanunların her kişiye bir köpek sahibi olma hakkı vermesinden dolayı sayıları azalmıştır. Buna rağmen Avrupa'ya ihrac edilmişlerdir. Böylelikle sayıları artmış be gösteri köpeği olaral ün salmışlardır. 1832'de 'Hairy Dog' adındaki Newfounland cins bir köpek sahibi ile birlikte enkaz haline gelmiş 'Despatch' gemisinden 180 İrlandalı göçmeni kurtarmıştır. Üstelik Napolyon'un Elba'dan kaçısı sırasında onu bir Newfoundland kurtarmıştır. En çok bilinen bu cins köpeklere Krallık Newfoundland Alayının resmi maskotu olan 'Sable Chief', 'Peter Pan'dan Nana örnek olarak gösterilebilir. Başkanlar Rutherford B. Hayes ve James Buchanan'ın da Newfoundland cinsi köpekleri vardı. İngiliz şair Lord Byron'un da bu cins bir köpeği olmuştur ve ona 'Epitath to a Dog' şiirini yazmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al