Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Pekingese Irkı

Pekingese Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 15 – 25 cm Dişi 15 – 25 cm

Ağırlık : Erkek 3 – 6 Kg Dişi 3 – 6 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Pekingeseler sahibine düşkün olduğu kadar özgürlüğüne de düşkündür. Kilo almaya müsait bir yapıya sahip olduğundan beslenmelerine özen gösterilmelidir. İnatçı bir karaktere sahip Pekingeseler'in  eğitim sürecinde kararlı davranılmalıdır.

Pekingese Cinsi

Yeterince sosyalleştirilirse hayvanlarla ve köpeklerle iyi anlaşırlar ancak şüpheci oldukları bilinir. Saygısızlığı ve rahatsız edilmeyi affetmezler bu yüzden küçük çocuklu ailelere uygun olmayabilirler. En yaygın renkleri kırmızı, altın rengi ve samurdur. Diğer olası Pekingese renkleri ise siyah ve beyj,beyaz,siyah,krem yada mavidir. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi'ye göre bir köpek Henaden üyelerinin gardolaplarında bulunan kıyafetlerin hepsine uygun olabilir. Bir aslan gibi altın rengi, kırmızı ayıya benzer kırmızı, ejderha gibi olabilir.

Pekingese Eğitimi

Kendisini kendi patronu olarak görür ancak pozitif bir yaklaşımla eğitim verilebilir. Pekingese eğitilirken sabır önemlidir.

Pekingese Bakımı

Gerçekten çok fazla miktarda bakım gerektirirler. Örneğin özellikle karın ve bacak arası olmak üzere fırçalama, bir kaç ayda bir bakım gerektirirler. Pudralama ve kuru şampuanlama da olmalıdır. Patilerin alt kısımdaki fazla tüyler temizlenmelidir. 13-15 yıl arası ömürleri vardır.

Pekingese Karakter Yapısı

Yabancılardan pek memnun olmayan; asil köpeklerdir. Bir kere sahibine bağlanırsa bu ebedi olur. Bir kişiye daha fazla bağlanma eğilimi gösterirler. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi'nin dediği gibi 'içinden geldiği gibi oynamasına; kendini tehlikeye atmamasına, diğer hayvanlarla iyi geçinmesine, şeytanları ısırmasına izin verin .... ' Ancak Kraliçe'nin üzerinde durmadığı bir konu da Pekingese'lerin horladığıdır.

Pekingese Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Düşük
Koruma özelliği Düşük

Pekingese Tüy Yapısı

Tüy bakımından çok çeşitlidir. Kısa tüylü olanlarının tüyleri 1 cm civarında, pürüzsüz ve kalındır ve bütün vücudu kaplar. Uzun tüylü olanlarının ise 10 cm'lik iki tüy tabakası vardır. İki tüy çeşitinin karışımı olan durumlar da vardır. Hepsi yoğundur. Tüylerinin yarısından fazlası beyaz yanında ten rengi, siyah, limon yada üç renkten oluşan şekiller de olabilir. Bu şekillerin baş etrafında ve kuyruk sokumunda olması daha uygundur.

Pekingese Egzersiz İhtiyacı

Pekingese'lerin egzersiz ihtiyacı çok azdır.

Pekingese Yaşam Ortamı

Pekingese'lerin egzersiz ihtiyacı çok azdır bu da onu apartman hayatına uygun bir köpek türü yapar. Bahçede özgürce gezinmeyi severler ancak kalp rahatsızlığı olabileceği için kesinlikle dışarıda bırakılmamalıdır ve sıcağa maruz kalmamalıdır.

Pekingese Kökeni

Pekingese ( Aslan Köpek-Lion Dog, Foo, Fu, Peking Palasthund olarak da bilinir) ataları bilinmeyen çok eski bir türdür. Buda Efsaneleri bu türün bir aslanın bir kelebek, maymun yada marmoset maymunu ile çiftleşmesinden türediğini söyler. ' Peking' kelimesi 'Beijing' kelimesinin harf harfine okunuşudur ve Beijing Çin'in başkentidir.Pekingese türü 2000 yılda değişmiştir. Aslanın Buda'nın özünü simgelediğine inanan Lamaist Rahipler tarafından aslana benzeyen bir tür elde etmek amaçlı üretilmiştir. Kraliyet ailesinin besledikleri köpek türüydü ve sadece İmparatorluk Sarayı'nda beslenmesine izin verilmiştir. T'ang'in hanedanlığı süresinde Pekingese'ler kraliyet ailesinden sayılmış ve hizmetçilere sahip olmuştur. 1860 yılında İngilizlerin Yasak Şehri zapt edip 5 Pekingese köpeği hediye olarak Kraliçe Victorya'ya ve İngiliz Hanedanlığına hediye göndermesiyle bu ırk batıya da gitmiş oldu.O dönemden bu döneme uzanan popularite artışı ile birlikte sayısal bakımdan da artış göstermiştir.20. yüzyılda Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi Devlet Başkanı Theodore Roosevelt'in kızı Alice'e Manchu adında bir Pekingese hediye etmiştir. Diğer ünlü Pekingeseler ise romantik roman yazarı Barbara Cartland'ın beyaz köpekleri 'Peke' ve Harper Kardeşler Basım'dan Henry Harper'in Titanik gemisinde sahibi ile birlikte bulunan 'Sun Yet Sen'dir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al