Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Pointer Irkı

Pointer Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 58 - 71 cm Dişi 56 - 62 cm

Ağırlık : Erkek 20 – 34 Kg Dişi 20 – 30 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Avcı kökenli olan Pointer, itaatkar ve yorulmak bilmeyen bir köpektir Koku alma duyusu gelişmiş olan bu ırk için en ideal yaşam ortamı bahçedir. Pointer’lar şüpheli durumlarda havlayarak uyarıda bulunur ama asla bir bekçi köpeği değildir. Bolca egzersiz yaptırılmalı ve erken yaşta sosyalleştirilmelidir.

Pointer Cinsi

Köpeklere, kedilere karşı hiçbir saldırganlık belirtisi göstermez. Yabancıları problem etmez ancak sesli havlaması ve cüssesi ile insanı rahatsız edebilir. Kafası uzun, ağzı derindir. Kulakları ince ve yumuşaktır. Stopu belirgindir. Düz, sivri kuyruğa ve türe özgü oval ayaklara sahiptir. Görünüşü atılgandır.

Pointer Eğitimi

Çok akıllıdır ve gözü hep kuşlardadır. Dikkati çok çabuk dağılır bu yüzden eğitim bu özelliğine göre düzenlenmelidir. İtaat eğitimi alması önerilir.

Pointer Bakımı

Tüy dökmesi sırasında gereksiz tüy kaybını engellemek ve ölü kılları temizlemek için arada sırada yumuşak bir fırça ile taranmalıdır. Eğer kulübesi yeterince sıcak ve yatağı yumuşaksa dışarıda da yaşayabilir ancak evde yaşamayı tercih eder.

Pointer Karakter Yapısı

Tatlı, kibar ve sakindir. Eğitimde biraz zorluk yaşasa da egzersiz konusunda yeterli olanaklar sağlandığında eğitime açık hale gelir. Sahipleri ile aralarında harika bir bağ kurar.

Pointer Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Yüksek
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Pointer Tüy yapısı

Yoğun ve kısa tüyleri vardır. Limon, siyah, turuncu veya ciğer rengi olabilir. Koyu ve tek renk olabilmekle birlikte beyaz üstüne farklı şekiller olabilir. Koyu renkli Pointerların siyah ya da kahverengi; açık renkli Pointerlar ise daha açık renkte buruna sahip olur.

Pointer Egzersiz İhtiyacı

En az günlük bir saat yoğun egzersiz programı uygulanmalıdır. Bunun için yeterli alan sağlanmalıdır. Pointer ırkı köpekler koşmaları ve av içgüdülerini tatmin etmeleri için olanaklar sağlandığında dünyanın en mutlu köpeği olurlar.

Pointer Yaşam Ortamı

Apartman hayatına uygun değildir. Bahçeli bir ev'de mutlu olacaktır.

Pointer Kökeni

Pointer ( İngiliz Pointer olarak da bilinir) tavşan avında kullanılan bir köpek ırkıdır. Tarihi geçmişi 1500’lere kadar dayanır. Pointer ırkı Foxhound, Bloodhound, Greyhound ve BullTerrier cinslerinden elde edilmiştir. 1700’lerden sonra ise kuşların yerini tespit etmekteki yeteneğiyle ön plana çıkmıştır. Soylu insanlar ava çıkarken yanlarında iki Pointer bulundururdu. Böylelikle avın yerini daha hızlı tespit edebilirdi. 1877 yılında Westminster Kennel Kulübü tarafından Amerika’nın en prestijli köpek gösterilerinden biri sırf Pointerlar için düzenlenmiştir. ‘Sensation’ adındaki köpek ise bu gösterinin maskotu olmuştur. Günümüze bakıldığında ise bu ırka mensup köpekler bir çok kuş cinsini avlarken kullanılır ve diğer bir adı da ‘kuş köpeği’ olmuştur. Bazıları ise tarla bekçisi olarak da görev yapar ancak bu çok yaygın değildir. Judy adındaki Pointer 2. Dünya Savaşı’nda RoyalNavy’ de görev yapmıştır ve askerlerden önce, gelen düşman uçaklarını tespit etmekle başarılı olmuştur. Hatta kendi gemileri battığında tayfaya çok yardımda bulunmuştur. Judy 1950 yılında ölmüştür ancak başarılarından dolayı ödüllendirilmiştir. Bu ödül ise Londra İmperyal savaş müzesinde sergilenmektedir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al