Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Poodle Irkı

Poodle Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 25 - 26 cm Dişi 25 - 26 cm

Ağırlık : Erkek 3 – 4 Kg Dişi 3 – 4 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Kaniş olarak bilinen küçük ırk grubundan olan Poodlelar; akıllı, hareketli ve son derece kendinden emin bir ırktır. İşitme ve yön bulma duyusu oldukça gelişmiştir. Kolay eğitilebilen Poodlelar çok sıkı eğitime gelemezler.

Diğer köpeklerle, hayvanlarla ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Yavru iken sosyalleştirmek daha faydalıdır. Birinin ortama girdiğinin hemen farkına varabilir ancak yeni ziyaretçilere karşı arkadaş canlısıdır. İyi birer bekçi köpeğidirler. Görünüşü çok şıktır. Uzun, dar ağzı, hafif bir stopu ve koyu gözleri vardır. Standartlara uygun bir Poodle'ın düz bir sırtı, uzun kuyruğu ve oval ayakları olur. Ayaklarının uzunlukları ve ağırlıkları neredeyse birbirine eşittir.

Poodle Eğitimi

Standart Poodle çok akıllıdır ve bu özelliği eğitimi çok kolaylaştırır. Bir çok numara, oyun öğrenebilirler ve kendilerinden ne istendiğinin kolaylıkla farkına varırlar. Bunların yanında eğitimden zevk alırlar. En ufak bir çabayı bile sonuçsuz bırakmazlar.

Poodle Bakımı

Poodle'ın profesyonel birisi tarafından taranması gereklidir. Bu iyi para ve zaman harcanması gerektiği anlamına gelir. Daha çok gösteri yarışmaları amaçlı var olan bu cins köpekler genelde baş, bacaklar ve kollarda daha uzun tüylere sahip olur. Her 5-6 haftada bir traş edilirler. Dikkatli bir şekilde traş edilmezlerse vücudu tahriş olabilir. Şişkinliği engellemek adına öğünler gün içine dengeli bir şekilde yayılmalıdır.

Poodle Karakter Yapısı

Standart bir Poodle hassas, akıllı, canlı, oyunsever, gururlu ve şıktır. Aile ile sağlam bağ kurar ve iyi bir arkadaştır. Akıllı, itaatkar olmaları onları dünyanın en populer köpek ırklarından biri haline getirmiştir. Oyun oynamaya heveslidir. Miniature Poodle ve Toy Poodle türlerinden daha az havlama davranışı gösterir.

Poodle Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği İyi

Poodle Tüy Yapısı

Tüyleri şaşırtıcı derecede kıvırcık, güzel ve yün gibidir. Bu şekliyle koyun yününe benzer. Sade beyaz yaygındır ancak sade gri, kahverengi, kayısı rengi yada siyah olabilir. Gösteri Poodle'ları için üç farklı tımar stili vardır: yavru kesimi,kıtasal kesim ve İngiliz eyer kesimi. Yavru kesiminde yüz, boğaz,ayaklar ve kuyruğun kökü traş edilir. Ön bacaklar ve sağrı bölgesi kıtasal kesimde de traş edilir ki bu kesim bu günün en yaygın kesimidir. Eyer şeklinde olan kesim aynıdır ancak sağrı kısmı genelde traş edilmez.Bütün bu kesim tarzlarının bakımı zordur bu yüzden vücuttaki tüylerin kısa tutulması gerekir. Poodle cinsinin tüyleri hiç fırçalanmadan birbirine dolaşacak halde bırakılabilir. Ancak bu şekilde bakım çok zordur ve günümüzde ender kullanılır. Alerjisi olan insanlar için uygun bir köpektir çünkü tüy dökmez. Bu yüzden melez ırk yetiştirme amaçlı kullanılırlar.

Poodle Egzersiz İhtiyacı

Çok fazla miktarda egzersiz yapmaları gerekir. Standart Poodle'ın uzun yürüyüşlere ve yüzme, yakalamaca oynama gibi dış mekan oyunlarına ihtiyaçları vardır. Koşmaktan, yakalamak ve getirmekten memnun olurlar çünkü kökeni avcılıktır. Apartman hayatına uyum sağlayabilirler.

Poodle Yaşam Ortamı

Dışarıda yaşamaya terk edilmemelidir ve insan ilgisine ihtiyaç duyarlar.

Poodle Kökeni

Kökeni Fransa olarak bilinir ancak asıl ataları Merkez Asya'dan gelmiştir. Alman türü ise belki de çağımızın Poodle'ını etkileyen en önemli etken olmuştur.(Poodle Almanca bir kelimedir ve 'gölet, su' anlamına gelir) 18. ve 19. yüzyıllarda ördek avı, klavuzluk, daha sonra sirk performansı gibi amaçlarla hizmet vermişlerdir. Sirk performansı amasıyla kullanılması bu günün tımar yapılma şekli ile yakından alakalıdır.Fransız aristokrasisi için çok populer bir köpek cinsi haline gelmiştir ve zamanla resmiyet kazanmıştır. Poodle'lar Amerika'ya 20. yüzyılda ihrac edilmiştir. Amerika'da yavaş yavaş populer hale gelmiş ve sonunda en populer köpek cinsi olmuştur. En ünlü Poodle cinsi köpeklere John Steinback'in sahip olduğu Charley, aynı zamanda Charley 'Journeys of Charley' kitabına konu olmuştur.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al