Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Pug (Mops) Irkı

Pug (Mops) Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 30 - 36 cm Dişi 24 - 30 cm

Ağırlık : Erkek 6 – 9 Kg Dişi 6 – 8 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Mutlu, sadık bir ırk olan Pug oldukça hareketlidir. Enerjik oyunları sevse de çok fazla yorulmamalıdır.

Ev hayvanları, köpekler ve çocuklarla iyi geçinirler. Sahibi tarafından ihmal edilirse kıskançlığa kapılabilirler ve yoğun sosyalleşme programına tabi tutulmaları gerekir. Puglar sevgi dolu olmakla birlikte hep sahibinin yanı başında olmayı severler. Bir çoğu hırıltı ve horlama davranışı gösterir.

Pug (Mops) Eğitimi

Pug ile eğitim yaparken ona karşı kibar olunmalıdır; sahibinin ses tonuna karşı hassastır. Bu ırklar bazen inatçı olabilirler ancak itaat eğitimiyle başarı sağlanır.

Pug (Mops) Bakımı

Pug'ın ölü tüyleri kauçuk bir fırça ile periyodik bir şekilde temizlenmelidir. Yüzdeki buruşukluklarına özel bir losyon uygulanmalıdır. Yüzünün yapısı göz kusurlarına ve çizik göz korneası; nefes problemlerine yol açabilir. Bunlarla birlikte obeziteye yakalanma riskleri olduğundan egzersiz ve diyet önemlidir. Klimasız araba içinde yada sıcak havada dışarıda bırakılmamalıdır. ‘Ters Hapşırma’ da görülebilir ancak endişelenecek bir durum değildir. O anda yapılacak şey köpeğin boğazını kaşımaktır. Puglar'ın ömürleri 12-15 yıl arasında değişir.

Pug (Mops) Karakter Yapısı

Puglar, sakin, uyumlu, sosyal, akıllı köpeklerdir. Latincede ‘az içinde çok’ anlamına gelen ‘multum in parvo’ tabiri bu tür için sık sık kullanılır. Pug, küçük bedeninde kocaman bir karakter barındırırlar.

Pug (Mops) Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Pug (Mops) Tüy Yapısı

Pug'ın tüyleri parlaktır; renkleri ise kayısı, gümüş, siyah, geyik rengi olabilir. Hepsinin yüzünde siyah maske vardır. Tüy dökmeleri ne çok az ne çok fazladır; yılda bir kere dökerler. Geyik rengi olanlar çok fazla tüy dökerler ve çift kat tüy katmanları vardır. Tüy dökmenin önüne geçmek için düzenli tımar ve özel şampuanlar uygulanmalıdır.

Pug (Mops) Egzersiz İhtiyacı

Puglar hava güzelse dışarıda oyunu severler. Eğer hava çok sıcaksa, serin bir yerde olduklarından emin olunmalıdır. Apartman hayatına uygun ırklardır.

Pug (Mops) Yaşam Ortamı

Pug, apartman yaşamına uygundur. Aşırı sıcak ve soğuğa karşı hassastırlar.

Pug (Mops) Kökeni

Pug cinsi köpekler aynı zamanda Carlin yada Marie Antoinette’ninPug cinsi köpeğinin adı olan Mops olarak da adlandırılırlar. Başka bir ismi ise Çin Pug’dır. ‘Pug’ kelimesi Latince ‘yumruk’ (bu ırkın kafası yumruğa benzer) kelimesinden yada İngilizce oyuncu küçük maymun anlamına gelen ‘pugg’ (Shakespeare’ın “Bir Yaz Gecesi Rüyası” Oyunundaki ‘Puck’ dan esinlenerek) kelimesinden türemiştir. Diğer küçük ırkların aksine bu ırk mastiff soyundan gelmiştir. Kökeninde Shang Hanedanlığı (M.Ö 1766-1122) süresince Çin İmparatoruna ait köpek olarak beslenmiş ve Tibet rahipleri arasında popüler bir cins olmuştur. Puglar Hollanda’ya Dutch East İndies Ticaret Şirketi tarafından ithal edilmiştir. Hollanda’da bir Prens’in hayatını suikastçıyı fark ettiğinde havlayarak kurtarmış olması da bu ithalata çok büyük katkı sağlamıştır. Daha sonra ise Kral William tahtı teslim almaya giderken bir Pug ona eşlik etmiştir. Napolyon’un eşi Josephine 1794’te o hapishanedeyken ona mesaj göndermek için kullandığı ‘Fortune’ adında ve 1800’lerin sonunda Kraliçe Victoria’nın kendisinin beslediği bir çok Pug cinsi köpeği vardı. Ev köpeği olmalarının yanında Pug’lar bekçi köpeği, iz sürücü olarak da hizmet vermişlerdir. 1885 yılında Amerikan Kennel Kulübü bu ırkı resmen tanımıştır. ‘Siyah Giyen Adam’ filminden ‘Frank’ ve Amerika Online’dan ‘Top TV Moment of 2004’ ödülünü kazanan David Litterman’dan ‘Konuşan Köpek Oddie’ örnekleri Pugların ünlülerine örnek olarak verilebilir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al