Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Puli Irkı

Puli Irkı

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 41 - 43 cm Dişi 41 - 43 cm

Ağırlık : Erkek 11 – 16 Kg Dişi 11 – 16 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Dinamik bir çoban köpeği olan Puli sahibine çok bağlıdır ancak yabancılarla ve çocuklarla hiç anlaşamaz . Koruyucu bir karaktere sahip olan Puli sahibine zarar verileceğini anladığı anda saldırganlaşabilir.

Puli Cinsi

Erkenden sosyalleştirildiği takdirde çocuklar, ev hayvanları ve köpekler ile olumlu bağlar kurabilir. Özellikle çocuklarla zaman geçirirken dikkat edilmelidir. Puli rahatsız edildiğinde ısırır. Kafası yuvarlaktır, kulakları ‘V’ çeklindedir ve gözleri bademdir. Vücudu kaslı, sırtı düz, ayakları yuvarlak, kuyruğu yüksektir. Ancak sırtına yapışıkmış gibi durur.

Puli Eğitimi

Çok akıllı bir köpek ırkı olmasının yanı sıra inatçı olduğundan dolayı tutarlı bir eğitim alması gerekir.

Puli Bakımı

İsterseniz fırça ile tarayabilir; isterseniz ise kendi haline bırakabilirsiniz. Eğer fırçalarsanız her gün yada iki günde bir fırçalamanız; kendi haline bırakırsanız ise örgüleri sık sık elinizle ayırmanız ve düzeltmeniz gerekir. Eğer fırçalamıyorsanız örgülerin içinde herhangi bir haşere olmaması için düzenli yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra ise kuruması günler alabilir.

Puli Karakter Yapısı

Akıllı, arkadaş canlısı, mutlu bir köpektir. Bu özellikleri onu ideal bir ev hayvanı haline getirir. Yabancılara karşı her zaman temkinlidir bu yüzden de iyi bir bekçi köpeğidir. Havlama davranışını çok sık gösterir.

Puli Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Puli Tüy Yapısı

Kendiliğinden örgülü tüyleri vardır ve yere kadar uzanır. Tüylerinin bu şekilde oluşunun sebebi alt tüy katmanı ile üst tüy katmanının birbirine karışmasıdır. Alt katman yumuşak üst katman ise serttir. Köpek altı aylıkken tüyler örgülü halini almaya başlar. Örgülü şekil ise tüylerin hiç su geçirmemesine sebep olur. Puliler krem, siyah, gri yada beyaz olabilir. Pulik ( çoğul) tüy tökmez ve yüzü siyahtır.

Puli Egzersiz İhtiyacı

Puli günlük egzersiz yapması gereken enerjik ve aktif bir köpek ırkıdır. İtaat ve atiklik konusunda başarılıdır. Etrafta yürümeyi sever ancak asıl yeteneği hayvan gütme konusundadır.

Puli Yaşam Ortamı

Apartman hayatına uygun bir köpek ırkıdır.

Puli Kökeni

Puli ırkının başka adları da Macar Puli ya da Macar Su Köpeğidir. Antik Magyar kabilesi ve Ural Dağlar’ında yaşayan kabilenin çoban köpeklerinden üremiştir. Büyük olasılıkla ‘Puli’ kelimesi Almanca bir kelime olan ‘Poodle’ dan türemiştir.Magyar kabilesi Macaristan’a göç ettiğinde bu kabileye ait köpekler oranın yerli köpekleriyle çiftleşmişlerdir; bu çiftleşilen köpekler arasında büyük olasılıkla Tibet Spaniel de vardı. Bu durumdan ortaya çıkan ırk ise yetenekli bir çoban köpeği ırkıdır. Sürüyü korumakla görevlidir ve koyunların içinde kolaylıkla fark edilmesi için siyah olması tercih edilir.1500’lerde Macaristan’ın istilaya uğraması sonucu Puli batı Avrupa köpek ırklarıyla çiftleşmiştir. Bu çiftleşme ise köpeğin düş görünüşünde değişikliklere yol açmış ve bu durum da neslinin tükenmesi tehlikesini ortaya çıkarmıştır. 1900’ların başında, Emil Raitsits adında hayvan üreticisi Puli ırkının dış görünüşünün yeniden elden geçirilmesine vesile olmuştur. Hatta hala kimse orijinal dış görünüş hakkında pek bilgi sahibi değildir. Bu cins köpekler ilk defa 1925 yılında standartlaştırılmış ve Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1934 yılında tescillenmiştir. Günümüzde Puli çoban gösteri köpeği yada evcil köpek olarak değil, çoban köpeği olarak ün salmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al