Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Samoyed Irkı

Samoyed Irkı

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 53 - 60 cm Dişi 53 - 57 cm

Ağırlık : Erkek 15 – 30 Kg Dişi 15 – 30 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Kibar, insanlarla iyi anlaşan bir ırk olan Samoyed oyuncu ve arkadaş canlısı bir ırktır. Yeterli egzersiz yaptırıldığında evde yaşayabilir. Serin ortamları seven Samoyed’in eğitiminde disiplinli ve sabırlı olunmalıdır.

Samoyed Cinsi

Samoyed, çocuklarla iyi anlaşır ancak köpekler için bu durum geçerli değildir. Köpeklere üstünlük kurmaya çalışır. Avlama içgüdüleri yüksektir bu yüzden hayvanları kovalar. Eğer bunun olmasını istemiyorsanız küçük yaşta ona eğitim vermelisiniz.

Samoyed Eğitimi

Samoyed, eğitilmesi biraz zor olabilir bu yüzden köpek daha küçükken başlatılmalıdır. Üst üste aynı şeyleri yapması istenirse sıkılabilir bundan dolayı ona görev verilirken çeşitlilik göz önünde bulundurulmalıdır. Vurmak, bağırmak hiçbir işe yaramayacağı gibi tam tersi etkiyi yaratır. Hem arkadaş hem de patron olmalısınız. Verilecek ilk eğitimlerden biri çağrıldığında size gelmesini sağlamaktır.

Samoyed Bakımı

Çok fazla fırçalamak alt tüy katmanına zarar verebilir. Tüyleri tararken kullanılacak tarağın metal olması gerekir.

Samoyed Karakter Yapısı

Samoyed, arkadaş canlısı, akıllı, uyumludur ancak bazen inatçı da olabilir. Bazen sinirli ancak hassas olabilir. Havlamayı sever.

Samoyed Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Samoyed Tüy Yapısı

Samoyed'in üst katman düz ve sırım gibi; alt katman iste yoğun ve kısadır. Renkleri beyaz, krem, yada beyaz ile birlikte açık kahverengi olabilir.

Samoyed Egzersiz İhtiyacı

Samoyed, egzersiz ihtiyacı oldukça fazla olan bir köpek ırkıdır. Çok uzun yürüyüşlere çıkmak onun için iyi olacaktır. Hatta siz bisiklet sürerken yada koşu yaparken yanınızda rahatlıkla size eşlik edebilir.

Samoyed Yaşam Ortamı

Samoyed, etrafta gezinmeyi çok sever bu yüzden bulunduğu bahçede çitlerin olması tercih edilen bir durumdur.

Samoyed Kökeni

Samoyed'in kökeni batı Sibirya'dır. 1889'de kaşif Robert Scott bu köpeklerden bir kaç tanesini İngiltere'ye getirdi. Irk dünyaya buradan yayılmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al