Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Shar Pei Irkı

Shar Pei Irkı

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 48 - 58 cm Dişi 46 - 56 cm

Ağırlık : Erkek 18 – 25 Kg Dişi 18 – 25 Kg

Ortalama Yaşam : 9-11 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Shar Pei, sıcakla arası çok iyi olmayan bir ırktır. Buruşuk deri yapısından dolayı üzgün bir yüz ifadesine sahiptir, ancak yaşı ilerledikçe buruşukluk azalmaya başlar. Shar-Pei, körü körüne her komuta uymayacak kadar zeki bir ırktır.

Shar Pei Cinsi

Ailesi ile çabuk bağ kurar ve tamamen bağlanır. Shar-Pei'ler yabancılara karşı saldırgan olmazlar ancak ilk karşılaşmada havlama davranışı gösterebilirler. Yavruyken yeterli düzeyde sosyalleştiriklerinde çocuk ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Bazen köpeklerle kavga edebilirler.Mavi-siyah dilleri ve kırışık, kafa, boyun ve omuzları vardır. Kafaları kocaman, kulakları yüksek ve kuyrukları kalın, sırta doğru kıvrılır. Gözleri küçük olmakla birlikte ağızları yayvan ve büyüktür. Shar-Pei yavrularının vücutlarında kırışıklıklar vardır.

Shar Pei Eğitimi

Shar-pei'ler eğitilirken çok sıkı ve sabırlı olunmalıdır. Çok fazla tekrardan hoşlanmazlar bu yüzden eğitim kısımlara ayrılmalı ve ilginç hale getirilmiş olmalıdır.

Shar Pei Bakımı

Kaşıntı ve tahrişi engellemek için deri sık sık kontrol edilmeli ve düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Bütün tüyler haftada bir tımar edilmelidir. Gerekli bakım ve ilgi gösterilirse dışarıda yaşayabilirler. Bazılarının deri problemleri olabilir ve 9-11 yıllık ömürleri vardır.

Shar Pei Karakter Yapısı

Dominant karakterli, cesur olmakla birlikte bazen itaat konusunda sıkıntı yaşanabilir. Biraz soğuk bir yapıda olsa da sevecen ve vefalıdır.Ailelerine ve meskenlerine karşı koruyucu bir tavır sergilerler.

Shar Pei Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Shar Pei Tüy Yapısı

İki farklı tüy çeşitleri vardır. İkisi de çok serttir. At gibi tüyleri olanlar kırçıllı ve kısadır. Diğer çeşit ise daha uzun tüylüdür. Ender başka bir tür de iki tüy katmanı olandır ancak Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmamıştır. Kırmızı, krem, mavi ve siyah renklerde olabilir.

Shar Pei Egzersiz İhtiyacı

Dışarıda egzersiz ihtiyacı çok fazladır. Günlük aktif oyunlar oynamalarına müsade edilmeli ve yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Sıcak ile arası iyi olmadığı için sıcak günlerde zorlayıcı egzersizler yaptırılmamalıdır.

Shar Pei Yaşam Ortamı

Yeterli egzersiz yapıldığında apartmanda yaşayabilir. Serin ortamları sever.

Shar Pei Kökeni

Çin Shar-Pei ( Çin Dövüş köpeği olarak da bilinir ve takma ismi 'Altın Aslan'dır) M.Ö 200 yıllarına dayanan bir tarihi vardır ve Çin'in güney bölgelerinde yaşamıştır. Mavi siyah dilli, Çin kökenli Chow Chow ırkı ile aynı atadan oldukları muhtemel. Shar-Peiler bekçi, av, dövüş, işçi köpekleri ve çiftçilerin yanında yardımcı olarak hizmet vermişlerdir. Çin kökenli bir çok köpek ırkı Kominist Devriminden sonra öldürülmüştür ancak Shar-Pei ırkı köpekler Taywan ve Hong Kong'a götürülerek korunarak sonra Amerika'ya ulaştırılmıştır. Time Magazine ve Gines Rekorlar Kitabı'nda dünyanın en ender köpeği olarak gösterilmiştir. Shar-Pei'ler bu şekilde populer gelmişlerdir ve nesli tükenmenin eşiğinden dönmüştür.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al