Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Shih Tzu (Şitsu) Irkı

Shih Tzu (Şitsu) Irkı

Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 23 – 26 cm Dişi 23 – 26 cm

Ağırlık : Erkek 4 – 7 Kg Dişi 4 – 7 Kg

Ortalama Yaşam : 11-14 yıl

Irk ve Davranış Karakter Analizi :

Kibirli ve soylu bir ırk olan Shih-tzu, aktif bir ırk olmasının yanında tembellik yapmayı da çok sever. Tüyleri ne kadar uzarsa uzasın tüy dökmez. Shih-tzu’ların eğitiminde sabırlı ve kararlı davranılmalıdır.

Shih Tzu (Şitsu) Cinsi

Ev hayvanları ve çocuklarla iyi geçinirler. Havlama davranışını nadir gösterdiklerinden dolayı bekçi köpeği olmaya uygun değillerdir. Belirgin stop,çıkıntılı kafa tası belirgin özellikleridir. Alt köpek dişleri üst köpek dişlerinden daha uzundur ve ağız kısmı kısadır. Kuyruğu yüksek duruşlu olmalıdır; baş ve kuyruk orantısı vücuduna uygun olmalıdır.

Shih Tzu (Şitsu) Eğitimi

Eğitimde devamlılık ve ısrar önemlidir. Evcilleştirme zor olabileceğinden dolayı sabır en önemli unsurlardan biridir. Hayatı boyunca tımar edileceğinden dolayı yavruyken bu yönde eğitim verilmelidir.

Shih Tzu (Şitsu) Bakımı

Tüylerin bir birine dolaşmasını engellemek için düzenli tımar ister; her gün tüyler taranmalı ve ayda bir profesyonel ellerde tımar edilmelidir. Yüzün etrafındaki tüylerin göz önüne gelmemesi için bir kurdela yada toka kullanılmalıdır. Daha kısa tüylü olanlar ise daha az traşa ihtiyaç duyarlar. Özel göz damlası gözlerini temiz tutmak için kullanılması gerekebilir. Tırnaklar aydan aya kesilmeli, yemekten sonra yüzü silinmeli, ve kulakları düzenli temizlenmelidir. 11-14 yıl arası ömürleri vardır.

Shih Tzu (Şitsu) Karakter Yapısı

Neşeli, sosyal, özgür ruhlu, akıllı bir köpek ırkıdır. Havlama davranışını nadir gösterirler. James Mumford bir dergide Shih Tzu ırkını 'ev kedisi olarak tanımlamıştır.

Shih Tzu (Şitsu) Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Shih Tzu (Şitsu) Tüy Yapısı

KTüyleri insan saçının özelliklerini gösterir. İki katmanlıdır. Beyj, siyah, beyaz ve kırmızı gibi bir çok renkte olabilir. Pekingese türünden kafasının üzerindeki topuz yoluyla ayırt edilebilir. İnsanlar gibi düzenli ve azar azar tüy dökerler.

Shih Tzu (Şitsu) Egzersiz İhtiyacı

Bahçede koşma ve günlük yürüyüşlerde mutlu olurlar. Vücut sıcaklıklarının düzenini sağlamada sıkıntı yaşadıklarından dolayı sıcak havada çok fazla dışarıda olmamaları gerekir. Apartman hayatına uygun oldukları bilinir.

Shih Tzu (Şitsu) Yaşam Ortamı

Apartman hayatına uygundur.

Shih Tzu (Şitsu) Kökeni

Shih Tzu yada Shih Tzu Kou ( Chinese Lion Dog- Çin Aslan Köpeği, yüzü çiçeğe benzediği için Chrysanthemum -krizantem- Dog olarak da bilinir) Çince'de Aslan Köpek anlamına gelir. ve Budizm'e göre anlamını bu şekilde temsil eder. Kökeni Tibet'e ve 1600'lü yıllara kadar dayanır. Bu ırkın şimdiki hali 1800'lerde Çin'de Çin İmparatoru Dowager Cixi tarafından Pekingese ve Lhasa Apso cinslerinin melezlenmesi ile elde edilmiştir. Shih Tzu Kraliyet Köpeği olarak ünlenmiş ancak İngiliz askerlerinin 1860 yılında Yasak Şehri istila etmesiyle sayıları düşüşe geçmiştir. Bu tür var olmaya devam etmiştir ancak Lhasa Apso cinsinden farklı olarak algılanmamıştır; 1934 yılında ise daha küçük ve kısa burunlu cinsin orjinal ismini almasıyla farklı bir tür olarak anılmaya başlanmıştır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınması ise 1969 yılında olmuş ve o günden sonra popularitesi giderek artmıştır. Shih Tzu ırkıyla yapılan mezellerin de popularitesi git gide artmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al