Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Tibet Mastiff Irkı

Tibet Mastiff Irkı

Irk Boyutu : Büyük Boy

Yükseklik : Erkek 60 - 66 cm Dişi 60 - 66 cm

Ağırlık : Erkek 55 – 72 Kg Dişi 47 – 67 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Irk ve Davranış  Karakter analizi :

Çok zeki bir ırk olan Tibet Mastifi, oldukça iri ve güçlü bir yapıya sahiptir. Ailesine ve çevresine karşı oldukça korumacıdır. Yabancılara karşı agresif bir yapıya sahip olan Tibet Mastifi çok erken yaşta sosyalleştirilmelidir. Gezme içgüdüsüne sahip olduğundan başıboş bırakılmamalıdır. Eğitiminde de ısrarcı, disiplinli ve sabırlı davranılmalıdır.

Tibet Mastiff Cinsi

Yabancılara karşı çok temkinli yaklaşır. Çocuklarla iyi anlaşır ancak onlara aşina olması gerekir. Mensubu olduğu ailenin çocuklarına karşı diğer çocukları korumayı görev bilir. Sosyalleştirme çalışmaları düzenli uygulanmalıdır. Bu şekilde köpekler ve ev hayvanları ile iyi anlaşması sağlanır. 'V' şeklinde kulakları, kocaman kafası, gayet belirgin bir stopu vardır. Gözleri ise derindir. Sırtına doğru kıvrılan kuyruğu, yuvarlak; büyük ayakları, düz sırtı ile dikkat çeker.

Tibet Mastiff Eğitimi

Sert davranan biri ile gerçekleştirilen bir eğitimi benimsemeyecektir. Bu yüzden eğitim sırasında köpeğe karşılıklı sevgi ve saygı olduğu hissettirilmelidir. İtaat eğitiminin çok erken yaşta verilmesi önerilir.

Tibet Mastiff Bakımı

Özellikle popo, kuyruk kısmı olmak üzere haftada bir kez fırçalanması gerekir. Tüy dökerken ise bu zaman aralığı günde bir kere olmalıdır. 10-14 yıl aralığında ömrü vardır.

Tibet Mastiff Karakter Yapısı

Sakin, asil, kendine güvenlidir. Fıtratında olan bekçilik duygularından dolayı bazen inatçı ve dominant olabilir. Tibetli olanlar daha saldırganken, batıda olanlar ise biraz daha itaatkardır. Çok iyi birer bekçi köpeği olurlar ve çok sık havlarlar.

Tibet Mastiff Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Tibet Mastiff Tüy Yapısı

Alt katmanı kalındır. Tüyleri ise uzun ve kalındır. Renk olarak ise açık kahverengi, gri yada siyah olabilir. Göğüs ve ayaklarında ten rengi yada beyaz şekiller olabilir. Bazı Tibet Mastiff'lerin kafasında ve boynundaki tüyleri daha uzun olabilir. Bu şekilde tüyleri olan Mastiffler Çin'de 'Aslan Baş' olarak bilinir. Daha kısa tüyleri var ise ona da 'Kaplan Kafa' denir. Yılda sadece bir kere tüy döker bu yüzden alerjisi olanlar için biçilmiş kaftandır.

Tibet Mastiff Egzersiz İhtiyacı

Egzersiz ihtiyacı orta derecede olmasının yanı sıra uzun süre evde kaldığında biraz saldırgan olabilir. Yavruyken çok fazla egzersiz yapması için zorlanmamalıdır; enerjiye kemiklerinin büyümesi ve kilo alması amacıyla ihtiyacı vardır. Sıcak havalara katlanamaz.

Tibet Mastiff Yaşam Ortamı

Küçük apartman dairelerine uygun bir köpek ırkı değildir. Kırsal kesimlerde bulunmayı sever, topla oynamaktan hoşlandığı söylenemez.

Tibet Mastiff Kökeni

Do-Khyı veya Tsang-khyi olarak da bilinen Tibet Mastiffi Çin köpeklerinden türemiş antik bir ırktır. Asya'ya büyük olasılıkla Hun Hakanı Atilla yada Cengiz Han orduları ile gelmiştir. Tibet Mastiff; Saint Bernard, Newfoundland, Pug ve diğer bir kaç tür köpeğin atası olduğu düşünülen önemli bir köpek cinsidir. Köyleri ve sürüleri korumak amacıyla kullanılmıştır. Marko Polo, Asya'ya olan yolcuğu sırasında gördüğü Tibet Mastiff'lerini çok uzun boylu ve gür sesli olarak tanımlamıştır. 1847 yılına kadar bu ırk Tibet'te bilinmiyordu. 1959 yılında ise kendi ülkesinde nesli tükenme tehlikesi geçirmiştir. Çünkü bu yılda Çin, Tibet'i istila etmiştir. Dalai Lama tarafından Eisenhower'a bu cinsin korunması ve geliştirilmesi amaçlı iki Tibet Mastiff'i vermiştir; ancak bu girişim başarılı olmamıştır. Nihayetinde Amerika ve Avrupa'ya bir çok sayıda Tibet Mastiff'i ithal edilmiştir. 2005 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından kabul edilmiştir; hala da sayısal olarak çok fazla olmamakla birlikte, sayısının arttırılması için çabalar devam etmektedir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al