Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Toy Fox Terrier Irkı

Toy Fox Terrier Irkı

Irk Boyutu : Oyuncak

Yükseklik : Erkek 25 cm Dişi 24 cm

Ağırlık : Erkek 2 - 4 Kg Dişi 2 - 3 Kg

Ortalama Yaşam : 13 -15 yıl

Toy Fox Terrier Cinsi

Toy Fox Teriyer dışa dönük, arkadaş canlısı, korkusuz ve ailesine sadıktır. Doğası gereği tetikte beklediğinden dolayı bekçilik görevini çok iyi yapar. Toy Fox Teriyer kendisinden daha geniş olan kuzenlerine ve diğer cinslere kıyasla kolayca eğitilebilir ve daha iyi huyludur, dolayısıyla sahibi yaşlı ya da engelli olduğunda onlar için mükemmel bir arkadaş olur. Kolayca eğitilebilir oyuncaklarla oynamaktan ve sahibinin kucağına oturmaktan, uzanmaktan çok hoşlanır. Toy Fox Teriyer’in geniş ve ön plana çıkan gözleri, ağır duruşlu, dik ve V şeklinde kulakları vardır. Düz bir sırtı, genellikle üçüncü ya da dördüncü ekleme kadar uzanan kuyruğu ve küçük, oval ayakları vardır.

Toy Fox Terrier Eğitimi

Toy Fox Teriyer oldukça zekidir ve kolaylıkla eğitilebilir. Toy Fox Teriyer pek çok hareket öğrenebilir ve sirk performanslarında sıklıkla kullanılır.

Toy Fox Terrier Bakımı

Toy Fox Teriyer’in kürkü için fazla bir bakıma ihtiyaç duyulmaz; tüy dökmemesi için ara ara fırçalanmalıdır ve gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Toy Fox Teriyer dışa dönük bir cins değildir; kendisine yumuşak bir yatak verilmeli, dışarı çıkacağı zaman ise süveter giydirilmeli ve kulak kapatıcı takılmalıdır. Toy Fox Teriyer ortalama 13-15 sene yaşar.

Toy Fox Terrier Karakter Yapısı

Toy Fox Teriyer küçük boyutundan dolayı dikkatli olunması için küçük çocuklarla vakit geçirdiği zaman kontrol edilmelidir. Yabancılardan hoşlanmazlar ancak diğer köpekleri evine seve seve kabul eder. Toy Fox Teriyer, yeterli ölçüde egzersiz yapmaması ve dikkat çekememesi durumda havlar ve yeri kazar.

Toy Fox Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Düşük
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Toy Fox Terrier Tüy Yapısı

Toy Fox Teriyer’in kısa, düz ve parlak kürkü vardır. Toy Fox Teriyer üç renkli (beyaz, bronz ve çikolata rengi) olabilir, ‘Çikolata’(beyaz ve çikolata kahverengi) renginde olabilir ya da ‘Bronz ve Beyaz’ olabilir. Tamamının da en azından yarısı beyaz olur ve kafası genelde renkli olur.

Toy Fox Terrier Egzersiz ihtiyacı

Toy Fox Teriyer sade egzersizlere ihtiyaç duyar; egzersiz ihtiyacının büyük çoğunluğunu evin içerisinde koşarak karşılar. Toy Fox Teriyer oyuncaklarla oynamaktan ve sahipleri ile oyun oynamaktan hoşlanır. Toy Fox Teriyer apartman hayatı için uygun bir cinstir.

Toy Fox Terrier Yaşam Ortamı

Apartman hayatı için uygundur. Soğuk havayı tölere edemez.

Toy Fox Terrier Kökeni

Toy Fox Teriyer, ‘Foiler’ adındaki kayıtlı ilk Smooth Fox Teriyer’in soyundan gelen bir Amerikan köpeğidir. Fox Teriyerler tilkileri kaçırmak (tilkileri daha büyük köpekler tarafından saldırıya uğrayabilecekleri açık yerlere doğru kovalamak) için kullanılır; geceleri tilkilerden kolay ayırt edilebilmeleri için beyaz renkte olanlar tercih edilir. Fox Teriyer, 1885 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmış ilk gösteri köpeklerinden (yüzyıl sonrasında Smooth Fox Teriyer veWire Fox Teriyer türleri farklı türler olarak ayırt edilmiştir) biridir. Toy Fox Teriyer, kemirgenleri kovalamak için daha az çeşitliliği uygun gören Amerikan çiftçileri tarafından fiziksel olarak kendilerinden geniş olan kuzenlerinin soyundan gelmektedir. Toy Fox Teriyer, fiziksel olarak daha kısa olması ve biraz daha sakin bir mizaç ruhuna sahip olması açısından Chihuahua ve Manchester Teriyer gibi diğer cinslerle çiftleştirilmiştir. Toy Fox Teriyer, 2000 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından farklı bir cins olarak tanınmıştır.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al