Tel : 0544 605 27 43     Doğa Köpek Üretim Çiftliği

Vizsla

Vizsla

Irk Boyutu : Orta Boy

Yükseklik : Erkek 53 - 65 cm Dişi 51 - 61 cm

Ağırlık : Erkek 20 – 27 Kg Dişi 18 – 25 Kg

Ortalama Yaşam : 13-15 yıl

Irk ve Davranış Karakter analizi :

Üstün koku alma duyusu ve kaslı yapısıyla tam bir av köpeği olan Vizsla, ara sıra inatçı karakteri ortaya çıksa da genelde sevgi dolu ve itaatkardır. Erken yaşta sosyalleştirilmelidir. Düzenli yapılacak egzersizler koşu ağırlıklı olmalıdır

Vizsla Cinsi

Kibardır ve her çeşit hayvan, çocuk ile gayet rahatlıkla iyi anlaşabilir. Yabancılara ise havlayarak tepki gösterir. Uzun kulakları, tüylerinin rengi ile uyumlu gözleri vardır. Yuvarlak, küçük kedi ayakları vardır. Orta boyutta, kaslı ve zayıftır.

Vizsla Eğitimi

Bazen inatçı olabilme ihtimalinin yanı sıra eğitilmesi kolay bir köpek türüdür çünkü öğrenmeye heveslidir. Biraz sertlik Vizsa eğitiminle işe yarayacaktır.

Vizsla Bakımı

Düz tüylü olanların bakım ihtiyacı çok azdır. Yılda bir kaç kere yıkanması yeterli olacaktır ve periyodik olarak ölü kılların temizlenmesi için fırçalanmalıdır. Kırçıllı olan ise periyodik olarak el ile temizlenmelidir.

Vizsla Karakter Yapısı

Akıllı ve cıvıl cıvıldır. Ailesine bağlılığı ile tanınan bir ırktır. Enerjik olmasıyla birlikte ihmal edildiğinde yada yeterli egzersiz yaptırılmadığında saldırgan olabilir.

Vizsla Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Vizsla Tüy Yapısı

Altın pas renginden, koyu altın ve kırmızıya uzanan bir renk yelpazesi vardır. Göğsünde ve ayaklarında beyazlıklar olabilir. Düz tüylü olanların kılları kısa ve boldur. Diğeri ise biraz daha dalgalı kıllara sahiptir. Kıllarının uzunluğu 2-3 cm olabilir ve suya dayanıklıdır.

Vizsla Egzersiz İhtiyacı

Günlük koşuları, bahçede oyun oynamayı, yürümeyi seven enerjik ve bu yüzden egzersiz ihtiyacı fazla olan bir köpek cinsidir. Özellikle avlanmaya bayılır. Suda oynamaktan da hoşlandığı söylenebilir.

Vizsla Yaşam Ortamı

Bahçe hayatına uygundur. Apartman hayatı için tavsiye edilmez.

Vizsla Kökeni

Vizsla aslına bakılırsa Vizla şeklinde okunur; diğer isimleri ise Macar Vizsla, Macar Pointer yada Magyar Vizsla'dır. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi Macar bir ırktır ve ve antiktir. Magyar kabilesi tarafından fare avlamak için kullanılırken sonrasında kullanılma amacı iz sürme, av hayvanlarının yerini belirleme olarak değişmiştir. Vizsla ırkına ait ilk kayıtlar Kral Luiz'in emri ile hazırlanan belgelerde ortaya çıkar. Bu kayıtlar 1357 yılından kalmadır; adı ise 'Illustrated Vienna'dır.1800'lü yıllarda yerini İngiliz Pointer'a bırakarak, nesli tükenme tehlikesi geçirmiştir. Vizsla, Weimaraner ve Alman Kısatüy Pointer'ın atasıdır. Tüyleri biraz daha kırçıllı olan türü ise çok enderdir Kuzey Amerika'da sadece bir kaç yüz tane vardır. Alman Wirehaired Pointer ve Griffon ile Vizsla 1930'lu yıllarda melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Bu cinsin elde edilme amacı ise daha kırçıllı tüyleri sayesinde soğuğa dayanıklı olmasıdır. 1950 yılında Amerika'ya ilk Vizsla ithal edilmiştir. Amerikan Kennel Kulübü tarafından ilk kez 1960 yılında tescillenmiş ve günümüzde populer gösteri köpeği, avcı ve ev hayvanı olarak boy göstermektedir.

Hemen Ara
Yol Tarifi Al